AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Ziraat mühendisleri için kariyer önerileri

Ziraat mühendisleri için kariyer önerileri
9 Temmuz 2015, 17:57

Ziraat mühendisleri aldıkları eğitime bağlı olarak tarım sektörü içerisindeki farklı kollarda istihdam edilirken, bazı alanlar geleceğin parlayan yıldızı olarak etkili bir kariyer imkânı sunuyor.

Türkiye’deki 33 ziraat fakültesinden her yıl 4 bin civarında genç mezun oluyor. Birçoğu aldığı eğitime bağlı olarak tarımsal üretim, tarıma dayalı sanayi ve bunlarla bağlantılı iş alanlarında çalışırken, bir kısmı da tarımla ilgili kamu kuruluşlarında istihdam ediliyor. Ancak bazı alanlar, geleceğin parlayan yıldızı olarak göze çarpıyor.

Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera’ya konuşan sektörün duayen isimleri, genç mühendisler için kılavuzluk yaparken, parlak bir kariyer sahibi olmanın kriterlerini de sıraladı.

“Gelecek modern ıslahta”

Teknolojik ilerlemenin bir sonucu olarak özellikle bitki ve tohum ıslahı, biyoteknoloji ve mikrobiyoloji gibi alanlar, yakın geleceğin kilit sektörleri olarak nitelendiriliyor. Genta Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Batur, sayıları hızla artan yerli tohum firmaları ve Türkiye’nin tüm dünyada tohum firmaları için coğrafi ve ticari çekiciliği sonucu, çok sayıda yabancı yatırımcının Türkiye’de Ar-Ge istasyonu kurduğunu belirterek, bu firmaların ‘ıslahçı’ ve ıslah destek bölümlerine gerekli ‘uzman’ istihdamının bir hayli önem kazandığını söyledi.

Türkiye Tohumculuk Endüstrisi Derneği Genel Sekreteri Dr. Müfit Engiz ise “Bitki besleme sektöründe mutlaka yeni keşifler olacak ve genetik mühendisliği bu alanın içine daha çok girecek. İnsanların bağışıklık sistemini güçlendiren, çevresel olumsuz etmenleri minimuma indiren ve hatta yok eden besinler için bitki tür ve çeşitlerini geliştirmek, bilgisayar biliminin desteğiyle ‘biyoloji-genetik-kimya-matematik’ bilimlerinin derinliklerine dayanıyor” görüşünü dile getirdi.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. F. Akın Olgun da “Hem üretim yapan firmalarda, hem de sertifika kuruluşlarında istihdam edilecek ziraat mühendisi sayısının giderek artacağını düşünüyorum. Tarımsal danışmanlık hizmetlerinin ve tarımsal yayın hizmetlerinin yürütülmesinde serbest tarım danışmanlarına da büyük istihdam alanı açılacak” ifadelerini kullandı.

Sektörün duayenleri ve akademisyenler, tarım sektöründe bir kariyere sahip olmak isteyen genç mühendislerin daha donanımlı olmaları gerektiğinin de altını çizdiler. Batur, “İngilizce ve bölge dillerinden bir veya birkaçını bilenler, Ortadoğu ve Batı Asya ülkelerini Türkiye’den yönetmekte olan küresel şirketlerde çok rahat istihdam olanağı bulacaklardır” derken, Engiz ise “Ziraat mühendisi adaylarının kendi ilgi alanlarına ve ideallerine uygun bir bölümü tercih etmeleri çok önemli. İşin en başında, ciddi bir Ar-Ge elemanı mı, sahada üretim mühendisi mi, ürün satış elemanı mı yoksa bunları planlayan yönetici adayı mı olacaklarına karar vermeleri gerekiyor” vurgusunu yaptı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.