Gıda Hattı

Ziraat Bankası çiftçiye kredi verirken "kefilin memur olsun" diyor

15 Temmuz 2008, 09:25
Paylaş

Türkiye Ziraat Odaları Birliği(TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, Devletin verdiği destekle kredi kullandıran Ziraat Bankası’nın çiftçilere kredi kullanımında zorluk çıkardığını belirterek "Ziraat Bankası kredi kullanmaya gelen çiftçilerimizden, ipotek olarak şehirde daire, arsa; kefil olarak ise memur, esnaf istemekte, bu yüzden birçok çiftçimiz ihtiyacı olan krediyi alamamaktadır" dedi.

Diğer bankalar

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada, devletin 2004 yılında Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla verdiği tarımsal kredilerin faizlerinde indirim uygulamaya başladığını belirterek, "Ancak, Devletin verdiği destekle kredi kullandıran Ziraat Bankası çiftçilerimize kredi kullanımında zorluk çıkarmaktadır. Ziraat Bankası kredi kullanmaya gelen çiftçilerimizden, ipotek olarak şehirde daire, arsa; kefil olarak ise memur, esnaf istemekte, bu yüzden birçok çiftçimiz ihtiyacı olan krediyi alamamaktadır" dedi. Bu durumdaki çiftçilerin, faiz oranı yüksekliğine rağmen özel bankalardan kredi kullandıklarını bildiren Bayraktar, "Özellikle düşük faizli kredi kullanımında traktör kredisinin olmaması sebebiyle, çiftçilerimiz traktör alımlarında diğer bankaları tercih etmektedir" diye konuştu. Bayraktar şunları söyledi:

Rekabet zorlaşıyor

"Ziraat Bankasının devlet destekli kredi kullandırmasına rağmen çiftçilere kredi kullandırmakta yarattığı zorluklar sebebiyle 2006 yılında diğer bankalar Ziraat Bankası kadar kredi kullandırmıştı. Ancak, Ziraat Bankasının devlet desteği ile tarım sektörüne yüzde 0’a varan oranlarda faiz uygulaması diğer bankaların Ziraat Bankası ile rekabet etmesini zorlaştırmaktadır. Bu koşullarda 2007 yılında Ziraat Bankası 4,8 milyar YTL kredi kullandırırken, 11 banka da toplam 4 milyar YTL kredi kullandırmıştır. 2007 yılında tarım kredisi kullandıran bankalardan İş Bankası, Denizbank, Halkbank ve Akbank öne çıkmıştır. Bu 4 banka 2007 yılında 2,8 milyar YTL kredi ile Ziraat Bankasının yüzde 58’i oranında tarım sektörüne kredi kullandırmıştır. İş Bankası 2007 yılında kullandırdığı tarım kredisini yüzde 69 oranında artırarak, tek başına Ziraat Bankasının yüzde 19’u kadar tarım kredisi kullandırmıştır. Sektörde kredi miktarını artıran bankaların yanında, 2006 yılında kullandırdığı traktör ve sera kredileri ile 175 Milyon YTL kredi kullandıran Vakıfbank, 2007 yılında kredi miktarını yüzde 93 azaltarak 11,6 milyon YTL’ye gerilemiştir. Benzer şekilde Garanti Bankası ve Şekerbank da kredi miktarını azaltmıştır. 2007 yılında bir önceki yıla göre Ziraat Bankası kredi miktarını yüzde 36,5 artırırken diğer özel bankalar yüzde 20,8 oranında artmıştır. Görüldüğü üzere bankalar tarım sektörüne kredi kullandırmak istemekte ancak devlet desteğinin sadece Ziraat Bankası aracılığıyla uygulanması sebebiyle rekabet şanslarını yitirmektedir. Bu durumdan çiftçiler de zarar görmektedir. Bu sürdürülebilir bir durum değildir. Çiftçilerimizin talepleri halinde düşük faizli kredi kullanabilmeleri sağlanmalıdır. Bunun için gerekli tedbirler biran evvel alınmalıdır." Hürriyet Gazetesi/14.07.2008

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.