AramaArama
Gıda Hattı

Zincir marketlerin tatil talebine esnaftan destek!

16 Nisan 2018, 13:05
Paylaş
Zincir marketlerin tatil talebine esnaftan destek!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, zincir marketlerin haftada bir gün tatil olması yönündeki açıklamaları desteklediklerini söyledi.

Uluslararası Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı ve Fuarı’nın (YZB 2018) açılışında konuşan Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek, zincir marketlerin haftada bir gün tatil olması talebini bir kez daha dile getirmişti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de, sektörün kendi arasında anlaşması halinde, herhangi bir yasal düzenlemeye gerek kalmaksızın uygulamaya geçilebileceğini bildirmişti.

“Zincir marketlerin tatil istekleri olumlu”

Zincir marketlerin tatil isteklerine yönelik açıklamaları yazılı bir açıklamayla değerlendiren Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şunları kaydetti:

“Adım başı faaliyet gösteren zincir marketlerin haftada bir gün kapanması, esnafa az da olsa nefes aldırır. Ancak zincir marketlerin haftada bir gün tatil yapması, sorunları çözmek için tek başına yeterli bir öneri değil. Zincir marketlerin açılış ve kapanış saatlerine de düzenleme getirilmeli. Zincir marketlerle birlikte aynı düzenlemelerin AVM’ler için de yapılması esnafımız adına daha olumlu sonuçlar verir. Küçük bir mahallede bile üç dört tane art arda açılan zincir marketlerin mantar gibi türemesinin önüne geçilmeli. AVM’ler ise yalnızca şehir merkezinin dışında açılmalı.”

“Hafta sonu tatil olması tüm kesimleri rahatlatır”

Esnafın yok olmaması için zincir marketlerin ve AVM’lerin en azından haftada bir gün tatil edilmesi ve belli saatlerde açılıp kapanmalarını yıllardır savunduklarını vurgulayan Palandöken, “Avrupa’da olduğu gibi zincir marketler ve AVM’lerin haftada bir gün tatil edilmesi hem esnaf açısından hem de buralarda çalışan personel açısından rahatlık sağlar. Dünyanın hiçbir yerinde sabah 9.00’dan akşam 22.00’ye kadar haftanın her günü açık olan zincir market ve AVM yok. Haftada bir gün tatil edilme önerisinin yanı sıra bu işletmelerin açılış kapanış saatlerine de bir sınırlama getirilmeli. Buralarda çalışan işçilerin de bir ailesi ve hayatı olduğu unutulmamalı. Zincir marketlerin ve AVM’lerin kapalı olduğu zamanlarda küçük esnaf biraz da olsa rahat nefes almış olur” ifadelerini kullandı.

market-sarkuteri-gidahatti“Gross marketler haksız rekabet yaratıyor”

Zincir marketlerin yanı sıra haksız rekabeti önlemek için toptancı Gross marketlere de düzenleme getirilmesi gerektiğine işaret eden Palandöken, şöyle devam etti:

“Gross marketler perakende sektörüne toptan fiyata yalnızca perakendeci iş yerleri için satış yapmaları gerekirken, vatandaşlara da perakende satış yapmaları küçük esnafa olumsuz yansımaktadır. Çünkü vatandaş daha uygun olduğu için bakkaldan alacağı ürünü toptan şekilde Gross marketlerden alıyor. Böylelikle esnaf da vatandaş da Gross marketten ürünü aynı fiyata satın almış oluyor. Bu durum esnaf ve sanatkarlar üzerinde haksız rekabet ortamı oluşturuyor. Gross marketlerde amaçlarına uygun olarak yalnız perakendeci esnafa satış yapmalı.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.