Gıda Hattı

Zincir marketler rekabeti ihlalden sözlü savunmada!

27 Ekim 2021, 13:59
Paylaş
Zincir marketler rekabeti ihlalden sözlü savunmada!

Rekabet Kurumu soruşturma heyetinin, piyasanın organize edildiği ve artırılan fiyatların rakiplerle eş zamanlı şekilde raflara yansıtıldığı; bazı zincir marketlerin hassas bilgileri birbirleriyle paylaştığı ve fiyatların tüketiciler aleyhine yükseltildiği kanaatiyle, zincir marketlerin topla-dağıt karteli niteliğindeki anlaşmaları yoluyla 4. maddenin ihlal edildiği kararıyla açılan soruşturmada, 29 teşebbüsün sözlü savunması alınıyor.

Rekabet Kurumu, bazı zincir marketlerin de aralarında olduğu toplam 29 teşebbüs ve bir dernek hakkında, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla soruşturma başlatmıştı.

Soruşturma heyetinin yaptığı inceleme ve tespitler sonucunda A101, BİM, Carrefoursa ve Migros'u kapsayan ulusal zincir marketler arasında doğrudan veya ortak tedarikçiler aracılığıyla dolaylı temaslar yoluyla satış fiyatlarının ve fiyat artışlarının koordinasyonunun sağlandığı, piyasanın organize edildiği, artırılan fiyatların rakiplerle eş zamanlı raflara yansıtıldığı, söz konusu marketlerin ürünün satış fiyatlarının tespiti amacına sahip topla-dağıt karteli niteliğindeki anlaşmalar veya uyumlu eylemler yoluyla 4. maddeyi ihlal ettikleri iddiaları üzerine sözlü savunmaları için toplantı düzenlendi.

Zincir marketlere 60’şar dakika savunma süresi verildi

Sözlü savunma toplantısını açan Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, 20-23/298-M sayılı karar uyarınca Covid-19 salgını sürecinde perakende gıda ve temizlik ürünleri ticareti ile iştigal eden zincir marketler ile tedarikçileri konumunda olan üretici ve toptancı seviyesindeki teşebbüslerin fiyatlama davranışlarının incelenmesine yönelik olarak soruşturma açıldığı bilgisini verdi. Küle, hakkında soruşturma yürütülen teşebbüslerin savunmalarını sunmak üzere A-101, BİM, Carrefoursa ve Migros'a 60’şar dakika, diğer teşebbüslere ise 10’ar dakika süre verileceğini belirterek, sözü iddiaları ve dosyanın içeriğini özetlemek üzere soruşturma heyetine bıraktı.

Soruşturma heyetinin kanaatleri

Soruşturmanın ulusal ve yerel düzeyde faaliyet gösteren çeşitli zincir marketler ile bu marketlere ürün sağlayan bazı tedarikçilerden oluşan toplam 29 teşebbüs hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla başlatıldığını aktaran Soruşturma heyeti, 4. maddenin belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğrudan yahut doğurabilecek nitelikte olan, teşebbüsler arası anlaşmalar ve uyumlu eylem ile teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve davranışlarını yasakladığını hatırlattı.

Soruşturmayla piyasanın organize edildiği ve artırılan fiyatların rakiplerle eş zamanlı şekilde raflara yansıtıldığı kanaatini dile getiren heyet; soruşturma tarafı ulusal zincir marketler arasında doğrudan veya ortak tedarikçiler aracılığı, dolaylı temaslar yolu, satış fiyatlarının ve fiyat artışlarının koordinasyonunun sağlandığı, elde edilen belgelerde “piyasanın organize edildiği”, artırılan fiyatların “rakiplerle eş zamanlı raflara yansıtılacağı” yönünde ve benzer nitelikte pek çok ifade bulunduğunun düşünüldüğünü, zincir marketlerin fiyat hareketlerinin de bu bulguları büyük ölçüde teyit ettiği kanaatine ulaştıklarını söyledi.

Soruşturma heyeti, geleceğe dönük fiyatlar, fiyat artış tarihleri, dönemsel kampanyalar ve indirimler gibi rekabete hassas bilgilerin paylaşıldığı kanaatine vardıklarını; pazar genelinde fiyatların arttığı dönemde henüz fiyat artışı yapmayan zincir marketlerin fiyatlarına tedarikçiler aracılığıyla müdahale edilmek suretiyle zincir marketlerin fiyatlarının tüketiciler aleyhine yükseltilmesinin sağlandığı ve bu durumun “bozuk fiyatların düzelttirilmesi” şeklinde belgelere yansıdığını ifade etti.

“Topla-dağıt karteli niteliğindeki anlaşmalar yoluyla 4. Madde ihlal edildi”

Rakip zincir marketlerin fiyatların yükselmemesi halinde ürün veya bölge özelinde süratle fiyat indirimlerinin hayata geçirildiğini iddia eden soruşturma heyeti, bu kapsamda A101, BİM, Carrefoursa ve Migros'un satışa sundukları pek çok ürünün satış fiyatlarının tespiti amacına sahip topla-dağıt karteli niteliğindeki anlaşmalar veya uyumlu eylemler yoluyla 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettikleri kanaatine vardıklarını söyledi.

Rekabet Kurumu Başkanı Küle ve soruşturma heyetinin açıklamalarının ardından toplam 29 teşebbüsün avukatları tarafından yapılacak sözlü savunmalara geçildi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.