Gıda Hattı

Zilkade ayı nedir? Zilkade ayı ibadetleri nelerdir? Zilkade ayı ne zaman?

3 Haziran 2022, 11:12
Paylaş
Zilkade ayı nedir? Zilkade ayı ibadetleri nelerdir? Zilkade ayı ne zaman?
Şevval ayından sonra, Zihhicce ayından önce gelen Zilkade ayının ne zaman olduğu oldukça merak ediliyor ve araştırılıyor. Haram aylardan ilki olarak bilinen Zilkade ayında her türlü kötülük, saldırı, zulüm ve savaş yasak yani haramdır. Peki; Zilkade ayı nedir? Zilkade ayı ibadetleri nelerdir? Zilkade ayı ne zaman? Detaylar haberimizde...

Hicri takvime göre Şevval ayından sonra başlayan Zilkade ayı başladı. Müslüman alemi için kutsal sayılan Zilkade ayı 31 Mayıs itibari ile başladı. Peki; Zilkade ayı nedir? Zilkade ayı ibadetleri nelerdir? Zilkade ayı ne zaman?

Zilkade ayı ne zaman?

Zilkade ayı 1 Haziran 2022 Çarşamba tarihinde başlayacak ve 29 Haziran tarihinde sona erecek.

Zilkade ayı ibadetleri

Haram aylar olarak bilinen Zilkade, zilhicce, muharrem ve recebde (Hanefîler'e göre tercihen bu ayların perşembe, cuma ve cumartesi günlerinde) oruç tutmak müstehaptır.

İmam Rıza (as)’dan nakledilen rivayette: “ Bu gece Hz.İbrahim ve Hz.İsa (as)’lar dünyaya geldi ve Dahvul arzdır. Gecesinin ibadetinin çokça sevabı ve gündüzünün orucun 60 ay oruç tutmak kadar sevabı vardır.” buyrulmuştur.

Tesbih duaları ve zikirler çekilmeli, eller semaya yükselmelidir.

Türk dinî mûsikisinde şevval, zilkade ve zilhicce aylarında genellikle hac ilâhileri okunmaktadır.

Bu aylarda güftelerinde haccı, Kâbe sevgisi ve hasretini dile getiren eserler icra edilir.

ZİLKADE AYI ÖNEMİ VE FAZİLETİ

Haram ayların ilki olarak bilinen Zilkade ayında meydana gelen olaylar arasında Hz. İbrâhim ile İsmâil'in Kâbe'nin temellerini yükseltmeleri, denizin Hz. Mûsâ için yarılması, Hz. Yûnus'un balığın karnından çıkması zikredilmekle birlikte (meselâ bk. Zekeriyyâ b. Muhammed el-Kazvînî, s. 71) bu rivayetleri doğrulama imkânı bulunmamaktadır. İbn Abbas'ın, "Mûsâ'ya otuz gece vade verdik" âyetinde geçen (el-A'râf 7/142) "otuz gece" ifadesini zilkade ayı olarak yorumladığı nakledilir (Şevkânî, II, 242).

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.