Gıda Hattı

Zihninizin ve vücudunuzun yalnız kalmak istediğini gösteren 5 işaret!

28 Mayıs 2019, 16:17
Paylaş
Zihninizin ve vücudunuzun yalnız kalmak istediğini gösteren 5 işaret!

Kendinizi çok fazla zorladığınızı gösteren uyarı işaretlerini tanımak kendinize zaman ayırmak için iyi olabilir. Aşağıda,  zihninizin ve vücudunuzun yalnız kalmaya ihtiyacı olduğunu gösteren işaretleri yazıyoruz. Kendi kendinize doğru bakımı sağlamak için ne gibi değişiklikler yapmanız gerektiğinin listesi! Zihninizin ve vücudunuzun yalnız kalmak istediğini gösteren 5 işaret!

1.Artık hiçbir şey eğlenceli görünmüyor!

Kendinize biraz zaman ayırmaya ihtiyacınızın olduğunu gösteren en eski göstergelerden biri, olayların eğlenceli gelmediği zamanlardır. Kendinizi sık sık sıkılmaktan ya da normalde yapmayı dört gözle beklediğiniz bir şeylerden zevk almamaktan şikayet ederken bulabilirsiniz. Yaratıcı enerjinin harcanmasını gerektiren herhangi bir şeyi yapmadan önce ruhunuzun ve zihninizin yeniden şarj edilmesi gerekir.

Zihninizin ve vücudunuzun yalnız kalmak istediğini gösteren 5 işaret!
Zihninizin ve vücudunuzun yalnız kalmak istediğini gösteren 5 işaret!

Bunun olduğunu fark ettiğinizde, “kendinizle buluşma” zamanının geldiğini anlayabilirsiniz. Bu buluşmayı, kütüphaneye gidip bir saatliğine kitap okuyarak ya da kendinize bir çay ısmarlayıp yeni fikirler düşünerek yapabilirsiniz.

Kaçınılmaz olarak, biraz yalnız zamanın bir miktar yeni ilhamla birleşimi, yaratıcı işlerinizin artmasını sağlayacaktır.

2.Kendinizi her şeyi yemek isterken bulabilirsiniz!

Duygusal bir yiyici olabilirsiniz. Bu yüzden, kendinizi aniden evdeki tüm atıştırmalıkları özlemiş veya yemek isterken bulduysanız, biraz kendi kendinize vakit ayırıp içinize neler olup bittiğine bakmanız gerekebilir.

Genel olarak, kendinizi cipslerin veya çikolatanın içinde bulursanız, bunun nedeni tat alma tomurcuklarınızdan bir kaçış aramanızdır.

Bazen stresli olduğunuzda ve sıcak bir banyo ve sağlıklı bir kaç atıştırmalık size tahmin ettiğinizden daha iyi gelebilir. Kendinize gerçekte neye ihtiyacınızın olduğunu sorarken; zararlı atıştırmalıklar değil, sakin bir ortam ile kocaman bir bardak su ve bir kaç parça limon zihninize ve bedeninize çok iyi gelecektir.

Duygusal olarak yemek yeme ve kendinize bakma isteğinizi fark ederek, gerçekten istediğinizin yemek olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ya da aslında özlediğiniz şey sadece bir mola olabilir!

sonbahar-depresyon-gidahatti

3.Küçük şeyler yüzünden bunaldınız mı?

Genelde sakin kalırken birden fazla sorumluluğu üstlenmiş olabilirsiniz. Bununla birlikte, bazen kendinizi en küçük şeyler yüzünden bunalmış bulabilirsiniz. Belki bir şeyi özlediğinizi ve bir ikame bulmaya çalışırken duygusal olarak zorda hissedebilirsiniz. Veya mağazadan çıktıktan sonra bir şeyi almayı unuttuğunuzda aşırı duygusal tepkiler veriyor olabilirsiniz. Bunların hepsi küçük şeylerden bunaldığınızın bir göstergesi olabilir.

Ne zaman bu küçük şeyler tarafından sınırlandırıldığınızı fark ederseniz veya tabağınızda çok fazla yer kaldığını görürseniz bu durum ara vermeniz için bir işaret olabilir. Genelde bu zamanlar, öz bakım çalışması için iyi bir zamandır. Bu zamanlarda;

  • Kendinize sağlam bir gerçeklik kontrolü verin. Bu durum gerçekten dünyanın sonu mu?
  • Temel ihtiyaçlarınızın karşılanıp karşılanmadığını bulmak. Acıktım mı? Biraz su içmem gerekir mi? Birkaç dakika uzanırsam daha iyi hisseder miyim?
  • Yardım isteyin. Örneğin, eşinizden dışarıdayken unuttuğunuz şeyleri isteyebilirsiniz.

4.Sevdiklerinize karşı sabırsız olmaya başladıysanız!

Çocuğunuzun ağlaması veya eşinizin, arkadaşlarınızın soru sormalarından rahatsız olmaya başlamış olabilirsiniz. Kendinizi sevdiklerinize karşı huysuz ve çabuk sinirlenirken buluyorsanız kendinize zaman ayırma vakti gelmiş demektir.

Böyle durumlarda ayrı bir odaya gidip derin nefes alıp kendinizi dinleyebilirsiniz. Tütsü veya uçucu yağlar yakarak güzel kokular ile kendinizi rahatlatabilirsiniz. Bu süre zarfında, şu anda gerçekten ihtiyaç duyduğunuz şeyi de sevdiklerinize yansıtın.

Sonunda insanlarla tekrar etkileşime girmeye hazır olduğunuzda geri dönün. Çocuğunuza ve eşinize durumu açıklamaktan korkmayın.

5.Yatak odasına, banyoya veya tuvalete mi saklanmak istiyorsunuz?

Birden fazla kez, telefonla banyoya mı giriyorsunuz? Tuvalete girmeniz gerektiğinden değil, sadece birkaç dakika sessiz kalmak istediğiniz için mi? Bu eylemin asıl amacı 5 dakika tuvalete girmek değil, vücudunuzun biraz yalnız kalmaya ihtiyacı olmasıdır.

Kendinizi sık sık bunu yaparken buluyorsanız kendinize vakit ayırmanın zamanı gelmiş demektir. Sadece kendinize öğle yemeği hazırlamak için biraz zaman ayırabilirsiniz. Bir akşam tek başınıza dışarıda kendinize yemek ısmarlayabilirsiniz. Ya da en yakın yürüyüş parkuruna tek başınıza kısa bir hafta sonu kaçamağı yapabilirsiniz.

Neredeyse her zaman bu aktivitelerden yenilenmiş ve daha sevgi dolu bir anne, daha sabırlı bir iş arkadaşı olarak dönersiniz. En önemlisi kendinizi yeniden iyi hissedebilirsiniz.

İşaretleri anlamak

Sıcak bir banyodan, bir kitaptan ya da arkadaşlarınızla bir yürüyüşe, ailemden birkaç gün uzak kalmaya kadar, farklı aktiviteler hem bedeninizi hem de aklınızı canlandırmaya ve gençleştirmeye yardımcı olabilir.

Sizin göstergeleriniz bunlardan farklı olsa da, ne olduklarını - ve onları hafifletmek için en iyi olanı - bilmek kendinize bakmanıza ve çok daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.