AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Zeytinyağının Oskarları sahiplerini buldu

Zeytinyağının Oskarları sahiplerini buldu
11 Nisan 2016, 12:00

Zeytindostu Derneği’nin düzenlediği 9. Ulusal Naturel Sızma Zeytinyağı yarışmasında dereceye giren firmalar ile markaları, 2 Nisan’da Burhaniye’de düzenlenen gecede açıklandı. Gecede Zeytinyağı Kalite Ödüllerinin yanı sıra, edebiyat, slogan ve fotoğraf yarışmalarının kazananları da ilan edildi.

zeytindostu-dernegi-gidahatti

Zeytindostu Derneği’nin Burhaniye Belediyesi’nin ana sponsorluğunda gerçekleştirdiği Zeytinyağının Oskarları olarak nitelenen 9. Ulusal Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite yarışmasının ödül töreni, Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, Zeytindostu Derneği yöneticileri ve davetlilerin katılımıyla yapıldı. Gecede fotoğraf yarışmasına katılan eserlerin sergisi, yöresel yemeklerin sunumu gibi çeşitli etkinlikler de düzenlendi.

zeytindostu-dernegi-nedim-ekmekciler-gidahatti

Zeytinyağı kalite yarışmasına katılım, bu yıl rekor seviyeye ulaştı. Bu yıl katılımcı firmaların markalarına ait 76 zeytinyağı numunesinin altın, gümüş ve bronz olarak derece elde ettiği yarışmada 42 zeytinyağı numunesi numune altın, 32 numune gümüş ve 3 numune de bronz madalyanın sahibi oldu. Madalyalar genel, meyvemsilik ve organik olmak üzere üç farklı kategoride verildi.

Sızma zeytinyağı bilinci artmalı!

zeytindostu-dernegi-tulay-karakas-gidahatti

Gecede konuşan Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abidin Tatlı, yarışmaya bu yıl katılımın rekor seviyelere ulaştığını kaydetti.  Önceki yıllara göre madalya sayısının artarak 76’ya ulaştığının altını çizen Tatlı, “Ülkemizde sızma zeytinyağı bilincini yerleştirmeyi hedefliyoruz. Hemen hemen 40 ilde zeytincilik faaliyeti yapılıyor. Kalite yarışmamızda kalitesini tescilleten firmaların coğrafi dağılımına baktığımızda zeytin üreten bölgelere yayılmış ve belli dar bir alan sıkışmamış olduğunu görüyoruz. Bununla ülkemiz zeytinciliği adına gurur duyuyoruz. Bu yıl katılım bizi oldukça memnun etti. Önümüzdeki yıl seviyeyi daha da ileriye taşımayı amaçlıyoruz” dedi.

zeytindostu-dernegi-nurdan-sudak-gidahatti

Gecede ayrıca Zeytindostu Derneği Fotoğraf Yarışması, Slogan, Kültürümüzde Zeytin ve Zeytinyağı yarışmalarının kazananlarına da ödülleri takdim edildi. Ödül töreninin ardından davetliler Geleneksel Zeytindostu yemeğinde bir arada oldular.

Zeytinyağında ulusal kalite ödülü 4. kez Ovilo’nun

ovilo-zeytinyagi-gidahatti76 zeytinyağı markasının yarıştığı 9. Ulusal Zeytinyağı Kalite Ödülleri’nde üst üste dördüncü kez altın madalya kazanan Ovilo Zeytinyağı kurucusu Nermin Gökduman, “Kazdağları eteklerinde bulunan kendi zeytinliklerimizden üretim yapıyoruz. Titiz çalışmalarımız sonucu yüksek kaliteli bir ürün ortaya çıkıyor. Bu kalite ödülüne layık gören herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Zeytinyağında kalite faktörleri neler?

zeytindostu-dernegi-slogan-gidahatti

Ovilo Zeytinyağının, dünyanın önde gelen uluslararası kalite kuruluşlarından International Taste & Quality Institute (iTQi) tarafından da ‘Üstün Lezzet Ödülü’ne layık görüldüğünü hatırlatan Nermin Gökduman, şunları söyledi:

“Zeytinyağı sadece yağ değil, zeytin meyvesinde bolca bulunan fenolik bileşikler sayesinde insan vücudunun ihtiyacı olan antioksidanların zengin bir kaynağıdır. Yağın tüm özelliklerini koruyabilmek için gerek üretim, gerekse saklamada oksidasyonu engelleyerek, lezzetinin yanında E vitamini ve bio fenollerin en yüksek düzeyde olmasına dikkat ediyoruz. 27 °C altında 2 fazlı kontinü kapalı sistemlerde ‘Soğuk Sıkım’ yöntemiyle zeytinyağlarımız üretilir. Bu üretim şekliyle sağlık için yararlı olan vitaminler, fenolik bileşenler en üst seviyede tutuyoruz. Zeytinyağının kalitesi, faydası birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Zeytin ağacının cinsi, bölgesi, bahçenin coğrafi konumu, mevsim şartları, yağmur, rüzgar, budamanın ve hasadın nasıl yapıldığı, zeytinlerin bekletilmeden sıkılması, sıkılan yağın saklanma koşullarının nasıl olduğu zeytinyağını zeytinyağından ayırıyor.”


GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.