Gıda Hattı

Zeytinyağında Kavga Yunanistan'a Yarıyor

6 Kasım 2007, 21:30
Paylaş

Aydın’da gerçekleştirilen Birinci Zeytin ve Zeytinyağı Şenlik’i çerçevesinde gerçekleştirilen panelde konuşan TİM Başkanı Oğuz Satıcı "Dünyada zeytinyağı pazarı hızla gelişmesine rağmen Türkiye’de “Kayıkçı kavgası” yüzünden gerileme yaşandığına dikkat çekti. Satıcı, “Sektörde çok farklı sesler çıkıyor. Üretici ve ihracatçı farklı konuşuyor. Birbirimizi yiyeceğimize birlik olup dünyadaki pazarları yiyelim” dedi.

Kuraklık nedeniyle ithalatın şart olduğunu belirten Satıcı, “Dahili işlem rejimi yapılmazsa ihracatta mevcut pazarlarımızı rekabetçiliğimizi kaybetmek zorunda kalırız. Bizim bu plantasyon çerçevesinde zeytin ağaçlarının sayısı 250 milyonu bulabilecek ama bu süreç içerisinde de bu rejimi yapmak mecburiyetindeyiz” diye konuştu.

Aydın Ticaret Odası Başkanı Mustafa Baştuğ ise “Bizim için Bulgaristan ve Romanya önemli pazarlardı ama Yunanistan bu pazarlara girince Aydınlı üreticinin önü kesildi” dedi.

Zeytin ve zeytinyağı üreticisinin dünyaya açılımını destekleyen Satıcı, dünya pazarlarında rekabet için tanıtımın önemine vurgu yaparak, Şişecam ile zeytinyağı üç-dört tip zeytinyağı şişesi modeli ortaya çıkaracağız. Turquality konsepti çerçevesinde yapılacak sunumlarda üretici sadece kendi amblemini şişenin üzerine koyacak” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.