Gıda Hattı

Zeytinyağında İkinci Coğrafi Tescil, Edremit Zeytinyağına

18 Haziran 2007, 17:40
Paylaş

TARİŞ'in coğrafi işaret başvurusu üzerine daha önce Güney Ege Zeytinyağı'nı tescil eden Türk Patent Enstitüsü'nün (TPE), Edremit Körfez Bölgesi Zeytinyağı'nı da tescil ettiği açıklandı. TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin, zeytinyağı tüketiminde bir karmaşa olduğu için TPE'ye yaptıkları başvurunun sonuçlandığını belirtti.

Çetin, üreticilerin yapacakları başvuru üzerine Kazdağı ve Madra ile çevrelenen Edremit Körfez Bölgesi, Ezine, Ayvacık, Edremit, Havran, Burhaniye, Gömeç, Ayvalık, Altınova, Dikili, Bergama, Zeytindağ, Aliağa'da üretilen zeytinyağının "Edremit Körfez Bölgesi Zeytinyağları" olarak etiketleneceğini söyledi. Çetin, coğrafi işaretleri taşıyan etiket uygulamasının 2007 yılının Ekim-Kasım ayında başlatılacağını söyledi.

İzmir ve Dalaman arasındaki bölgede üretilen zeytinyağlarının da "Güney Ege Zeytinyağları" olarak tespit edildiğini ifade eden Çetin, "Zeytinyağı konusunda piyasada bir karmaşa vardı. Şimdi tüketici hangi bölgenin zeytinyağını yediğini bilecek. Üretici ve tüketici istismarları önlenecek" diye konuştu.

Uluslararası Zeytinyağı Konseyi'nin akredite ettiği tek kurum olan laboratuvarın, TARİŞ bünyesinde olduğunu kaydeden Çetin, üreticilerin talebi üzerine zeytinyağının laboratuvar ortamında kontrol edileceğini belirtti.

Zeytinyağı üretiminin yapıldığı bölgelerde, ticaret odaları, ziraat odaları üniversite, zeytincilik araştırma enstitüleri ve kooperatif gibi kurumların temsilcilerinin bulunduğu bölgesel alt denetim kurullarının oluşturulduğunu anlatan Çetin, şunları kaydetti: "Tescil etiketini almak için başvuruda bulunanlar, yağının kalitesini, menşeini gösteren belge ve kurullardan alacakları belgelerle birlikte gelecekler. Son kontrol buradaki laboratuvarda olacak. Buradaki testten geçtikten sonra belli bir ücret karşılığında coğrafi işareti taşıyan etiketi alabilecekler."

Çetin, üreticilerin etiket alma zorunluluğu bulunmadığını, kalitesini belgelemek isteyen zeytinyağı üreticilerinin başvuruda bulunabileceğini kaydetti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.