Gıda Hattı

Zeytinyağı fiyatının çok düştüğünü kaydeden üreticiler hükümetten destek istedi

28 Ekim 2006, 13:05
Paylaş

Dünyanın en büyük zeytinyağı üreticisi İspanya'da önceki yıl başgösteren kuraklıkla artan fiyatların bu yıl taban yapması, zeytin üreticilerini zor durumda bıraktı. 2004 Kasım ayına kadar üreticiden 2.8 YTL civarından alınan 5 asit baz zeytinyağı fiyatının 4.5 YTL'ye yükselmesi üzerine salamura yapmak için kuyulara konulan zeytinler çıkarılarak yağa dönüştürülmüştü. Bu gelişmelerin ardından yılbaşından itibaren düşüşe geçen zeytinyağı fiyatları, kasım ayına gelindiğinde 3.2 YTL'ye gerileyerek son iki yılın en alta seviyesine indi.

Dünyada zeytinyağı fiyatlarında bir düşüş yaşandığına işaret eden Aydın Ziraat Odası Başkanı Arif Gürdal, kendisinin 2004 yılındaki yükselmenin normal olmadığını daha önceden de açıklamamış olduğunu beyan etti. "Ben zaten fiyatların düşeceğini biliyordum" diyen Gürdal, fiyatların o yıl anormal bir şekilde yükselmesine İspanya'daki zeytinyağı üretiminin az olmasından kaynaklandığına dikkat çekti. 2006 başından itibaren gerilemeye başlayan zeytinyağı fiyatlarının üreticiyi olumsuz yönde etkilediği bilgisini veren Gürdal, oluşan bu zararın ancak fark fiyatı uygulaması ile giderilebileceğini beyan etti.

 
Şu anki fiyatların tüketicinin istediği seviyelerde olduğunu belirten Gürdal, zeytinyağı fiyatlarında yaşanan normal düşüşün tüketimi doğrudan etkileyeceğini savundu. Zaman zaman zeytinyağı fiyatlarında dalgalanma olabileceğini savunan Gürdal, "Yaşanacak fiyat dalgalanmalarından üreticinin etkilenmemesi için fark fiyatı ve prim sistemi uygulanması gerekiyor. Zaten hükümetimiz bir çok tarım ürününde olduğu gibi zeytinyağında da bu uygulamayı hayata geçirerek, çiftçinin mağduriyetini azaltmak için çaba harcıyor. Ancak, bizim isteğimiz verilecek bu desteklerin belirli bir standarda bağlanmamasıdır. Zeytinyağı fiyatlarının yüksek olduğu senelerde az, fiyatın düşük olduğu yıllarda çok fiyat desteği verilmesi bizim için daha uygun olacaktır" dedi.
Mevcut hükümetin izlediği tarım politikalarında zeytinyağı üretici içinde fark fiyatı ve prim desteği uygulaması halen devam ediyor. Halen uygulanan bu sistemde, üreticinin bir kilo zeytinyağı için harcadığı maliyetleri ve belirli oranlardaki kâr payı hesaplanarak elde edilen rakamlar baz alınıyor. Elde edilen bu rakamlardan, yıl içerisinde oluşan zeytin yağı fiyatlarından çıkarılarak verilecek olan fark fiyatı belirleniyor. Ancak üreticilerin devletin verdiği bu yardımlardan faydalanabilmesi için yaptığı bütün harcamalarını ve zeytinyağı satışlarını belgelendirmesi gerekiyor.
Gerçekleşen rakamlar doğrultusunda geçen yıl verilen fark fiyatının düşük olduğunu savunan Aydın Ziraat Odası Başkanı Gürdal, bu yıl verilecek olan rakam belirlenirken zeytinyağı fiyatlarında yaşanan düşüşlerin dikkate alınmasını istedi. Fiyatlardaki düşüşün beklenilenden fazla olduğunun altını çizen Gürdal, "Üreticinin mağduriyetinin giderilmesi için bu yıl yapılacak desteğinde büyük olması gerekiyor. Fiyatlardaki bu anormal düşüşe rağmen, belki ölçüde yükselişin olmasını bekliyoruz. Maliyetlerdeki yükseliş dikkate alındığı zaman, gene de bu rakamlar bizim zararımızı karşılamaz. Mutlaka hükümetin bize destek olması gerekiyor" diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.