Gıda Hattı

Zeytin ve zeytinyağında politika rekolte tespitinden sonra belirlenecek

13 Ağustos 2006, 16:00
Paylaş
Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği, önümüzdeki mevsim zeytin ve zeytinyağı politikalarını görüşmek üzere olağanüstü genel kurul toplantısı yaptı.

Toplantıda, genel kurulda dökme ham yağ ihracatının serbest bırakılması ve zeytinde dahilde işleme kapsamında ithalata izin verilmesi tartışıldı. Rekolte tespitinin yapılmaması sebebiyle karar alınmadı. Rekolte tespit edildikten sonra genel kurul tekrar toplanacak.

Kararların daha geniş bir platformda alınması için genel kurulu topladıklarını söyleyen Ege Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Yönetim Kurulu Başkanİ Ali Nedim Güreli, geçen yıl dahilde işleme rejimi kapsamında zeytin ithalatının gündeme geldiğini ve reddedildiğini hatırlattı.

Türkiye'nin AB'den yıllardır zeytinyağı ihracatıyla ilgili kota istediğini belinten Güreli, "AB, herhangi bir kategorisinde ihracat yasağı olan ülkelere kota vermiyor. Önümüzdeki sezon 200-220 bin ton rekolte olacak. Dökme ham yağ ihracatı yasak olursa ve bunu ihraç edemezsek, İspanya'da fiyatlar 3 bin Euro iken Türkiye'de bin 500 dolar olursa bunda bizim de sorumluluğumuz olur" dedi.

Ayvalık Gıda Ltd.Şti. ortaklarından Salih Madra ise son beş yılda Türkiye'nin zeytin ağacı varlığının yüzde 30-35 arttığını belirterek, yüksek rekolte yıllarında yaşanan sıkıntılara dikkat çekti. Genel kurul sonunda yapılan oylamada oy çokluğuyla zeytin ve zeytinyağında ithalat ve ihracat politikalarının rekolte tespiti yapıldıktan sonra belirlenmesi kararlaştırıldı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.