Gıda Hattı

ZEYTİN ÜRETİCİSİNE İTHAL UZMAN DESTEĞİ

26 Şubat 2007, 14:33
Paylaş

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği, Türkiye'nin zeytin ve zeytinyağında daha güçlü bir oyuncu olması için üretici bilincini geliştirmek için Zeytin Çalıştayı düzenledi. Çalıştaya katılan İspanya ve İtalya'dan uzmanlar, Türk üreticilere zeytin üretimindeki sorunlarla ilgili eğitim desteği verdiler.

Çalıştay'ın açılışında konuşan Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emin Demirci, Türkiye'nin zeytinyağında markalı ve ambalajlı ihracatını yükseltebilmesi için öncelikle üretimini ve var-yok yılı arasındaki dengesizliği gidermesi gerektiğini ifade etti. Yurtdışında hiçbir marketin bir yıl var, bir yıl yok yılı yaşayan ülkelerle anlaşma yapmak istemediğine dikkat çeken Demirci, “Bu nedenle zeytinyağını dökme satmak zorunda kalıyoruz. Markalı ve ambalajlı satışların artması için öncelikle üretimin artması lazım. Son 5 yıldır zeytine yoğun bir yönelim var. 1990'larda Türkiye'nin zeytin ağacı varlığı 90 milyon adetti. Her yıl 10 milyon yeni dikim yapılıyor. Geçen yıl 140 milyon, bu yıl 54 milyon sertifikalı fidan talebi olduğu düşünülürse bu rakam kısa zaman sonra 200 milyon adede yükselecek” dedi. Sofralık zeytindeki sorunun ise hammadde bulamamak olduğunu hatırlatan Demirci, şöyle konuştu:

“Üretimde iyiyiz ama dünya ticaretinde yerimiz yok. Şu an zeytin ve zeytinyağında toplam 370 milyon dolarlık ihracat var. Dış Ticaret Müsteşarlığı'na (DTM) göre 5 yılda bu rakam 650 milyon dolara çıkacak. Ama eğer AB'deki kısıtlamalar kalkarsa ve yeni dikimlerin ürün vermeye başlamasıyla 2010-2015 döneminde 1 milyar dolarlık hacme ulaşacaktır. Ege İhracatçı Birlikleri bu hedef doğrultusunda Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Fonu kurulmasına karar verdi. DTM'den izin alındı. Umarım mart ayında yapılacak genel kurul toplantısında birlik üyeleri tarafından da kabul edilir.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.