Gıda Hattı

Zeytin Üreticileri TARİŞ ten ayrılıyor

28 Ekim 2006, 13:05
Paylaş

Ege bölgesinde zeytin, pamuk, üzüm, incir gibi yağlı tohumların satış kooperatiflerini oluşturan TARİŞ, zeytin üreticisini memnun edemeyince, zeytin üreticileri konfederasyon kurmaya karar verdi. Ayvalık'ın en büyük zeytin üreticilerinden Salih Madra, TARİŞ'in üreticilerin çıkarlarını korumadığını ve zeytin üreticilerini üyelikten çıkardığını ileri sürdü. Madra, Ege bölgesindeki zeytin üreticileriyle bir araya gelerek konfederasyon kuracaklarını kaydetti. Bu da önümüzdeki günlerde zeytin ve zeytincilik sektöründe hareketlilik yaşanacağını gösteriyor.

Ayvalık Ticaret Odası'nca düzenlenen '2. Zeytin Hasadı' Ayvalık'ta yapıldı. Bu yılki zeytin hasadında, geleneksel zeytin toplamacılığın yanında modern zeytin toplamacılığı basına tanıtıldı. Mehmet Süner'e ait zeytinlik ve zeytin sıkma tesislerinde yapılan modern zeytin hasadıyla, zeytinin dalları ve filizleri zarar görmüyor. Zeytin hasadına katılan TİM Başkanı Oğuz Satıcı, Zeytin ağıcı bakımının son derece önemli olduğunu söyledi. Satıcı, "Sırıklarla döverek zeytin topluyoruz. Ancak son zamanlarda makinelerle toplama işlemi yapılıyor. Sırıkların zeytin dallarına zarar verdiğini herkes biliyor. Bu geleneksel zeytin toplama işlemlerinden vazgeçip modern toplama yöntemlerini denemeliyiz." Diye konuştu.

'2. Zeytin Hasadı' etkinlikleri kapsamında Ayvalık'ta "Türk Zeytinyağının İç ve Dış Pazarda Tanıtımı" konulu panel gerçekleştirildi. Panele, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçılar Birliği Başkanı Ali Nedim Güreli ve TARİŞ Teknik Danışmanı Dr. Mustafa Tan konuşmacı olarak katıldı.
Dünya sofralık zeytin üretiminde Türkiye ikinci ve zeytinyağı üretiminde ise dördüncü sırada olduğunu belirten TİM Başkanı Oğuz Satıcı, 400 bin ailenin bu sektörden geçindiğini söyledi. Satıcı, Türkiye'nin dünyanın en önemli zeytin üreticilerin birisi olmasına rağmen, aynı zamanda en az zeytinyağı tüketen ülkelerinden birisi olduğunu kaydetti. Türkiye'nin Avustralya'ya ihracat ettiğinden daha az zeytinyağı tükettiğine dikkat çeken Satıcı, "Türkiye'de yıllık kişi başına tüketilen zeytinyağı bir kilo iken, oysa bu rakam İtalya ve İspanya'da 10-12 kilo, komşumuz Yunanistan'da bu 20 kilo. Türkiye iyi bir zeytinyağı üreticisi ama kötü bir zeytinyağı tüketicisi." Dedi.
Türkiye'nin önemli zeytin üreticilerinde birisi olmasına rağmen ülke içersinde zeytinyağının hala tanıtılmadığını dikkat çeken TİM Başkanı Satıcı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi halkının hala zeytinyağını tanımadığını, bilmediğini ifade etti.
Oğuz Satıcı sözlerini söyle sürdürdü: "Dünyadaki zeytin ağaçlarının yüzde 98'i Akdeniz havasında yer alıyor. Yine üretilen zeytinyağının yüzde 78'ini Akdeniz havzasındaki ülkeler tüketiyor. Zeytinyağı tüketimini kendi ülkemizde artırmamız gerekiyor. Hangi işi yapıyor olursak olalım ilk önce kendi ülkemizde yaşıyor ve hissediyor olmamız lazım. Bir malı en iyi pazarlamanın yolu o malı en iyi şekilde tanıyor olmamızdan geçer.
Zeytinyağı sektöründe en önemli sorun hiç kuşkusuz ki markalaşma. Markalaşma konusunda da değinen Satıcı, markalaşma konusunda emekleme safhasında olduğumuzu söyledi. Bu safhayı geçmiş Avrupa ülkelerinin, ürünlerini markalı ve ambalajlı olarak sattığını, markalaşmayı başaramamış Türkiye ise ürünlerini İtalya ve İspanya gibi ülkelere dökme yağ olarak sattığını dile getirdi.
Türk ürünlerinin marka olabilmesi için ilk önce Türkiye'nin marka olması gerektiğini ifade eden Oğuz Satıcı, hep birlikte ülkemizin marka olması için çalışmamız gerektiğini kaydetti. Satıcı, "El birliğiyle bu markalaşmayı başarmamız lazım. Türkiye'nin tüm değerlerini bunun için seferber etmek zorundayız." Şeklinde konuştu.
Tim Başkanı Oğuz Satıcı'nın ardından söz alan Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nedim Güreli, AB'nin Türkiye'ye uyguladığı kotanın zeytin ve zeytinyağı sektörünün önündeki en büyük engel olduğunu söyledi.
Güreli, İspanya, İtalya ve Yunanistan gibi ülkeler bir kenara, üretimi ve pazarı çok az olan Suriye, Ürdün, Cezayir ve Tunus gibi ülkelere bile kota verilirken, Türkiye'ye verilmemesinin oldukça üzücü ve düşündürücü olduğunu ifade etti.
TARİŞ adına konuşan Dr. Mustafa Tan da, zeytin ve zeytinyağı üretimindeki desteklerin yetersizliğinden yakınarak, Türkiye'nin Uluslararası Zeytinyağı Konseyi'ne yeniden girmesi gerektiğini savundu.
Konuşmaların ardın soru cevap bölümüne geçildi. Soru cevap bölümden üreticilerden sert tepkiler geldi. Üreticiler, zeytincilik sektöründe söz sahibi olan kurumların sektörün sorunlarına duyarsız kalmakla suçladı. En sert tepkiyi ise Ayvalık'ın en büyük zeytin üreticilerinden Salih Madra verdi. Salih Madra, TARİŞ'in üyelerin çıkarlarını korumadığını ve bazı zeytin üreticilerini üyelikten attığını ileri sürdü. Bu sözler salondaki havanın bir anda gerilmesine neden oldu. TARİŞ adına konuşan Dr. Mustafa Tan'la yaşadıkları söz düellosunun ardından sözlerine devam eden Salih Madra, zeytin üreticileriyle bir araya gelerek konfederasyon kuracaklarını ve bu konuda adımlar attıklarını söyledi. Madra, konfederasyon kurarak bundan sonra kendi haklarını kendileri arayacaklarını söyledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.