Gıda Hattı

Zeybekci'den büyüme değerlendirmesi: “2018’e de güçlü bir giriş yaptık”

11 Haziran 2018, 15:33
Paylaş
Zeybekci'den büyüme değerlendirmesi: “2018’e de güçlü bir giriş yaptık”

2018 yılı ilk çeyrekteki %7,4’lük büyümeyi değerlendiren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “2017 yılında G-20 ülkelerinin tamamından daha hızlı büyüyen Türkiye ekonomisi, 2018 yılına da güçlü bir giriş yapmayı başarmıştır. Hedefimiz, tarihi ihracat ve yatırım zirvesine ulaşarak kalan çeyreklerde de Türkiye’yi hızla büyütmek ve istihdamı artırmaktır” dedi.

Yazılı bir açıklama yapan Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan verilere göre, Türkiye ekonomisinin 2018 yılının ilk çeyreğinde %7,4 büyüdüğüne dikkat çekti.

ekonomi-buyume-gidahatti “Türkiye her yıl %6’nın üzerinde büyümeli”

Türkiye’nin, nüfusu her yıl 1 milyon, işgücü havuzu her yıl 1,2 milyon kişi artan dinamik bir ekonomi olduğu kadar; genç nüfusu ve muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma hedefi nedeniyle her yıl %6’nın üzerinde büyümek zorunda olan bir ülke olduğuna vurgu yapan Zeybekci, şunları kaydetti:

“2018 yılının ilk çeyreğinde görülen %7,4'lük büyümeyi, ilk çeyrekte Euro Bölgesinin %2,5, AB ekonomisinin %2,4, OECD ortalamanın %2,6, ABD’nin %2,8, Çin’in büyümesinin %6,8 olduğunu dikkate alarak değerlendirmekte fayda vardır.

Türkiye ilk çeyrekte sergilediği performansla,  gelişmiş ülkelerden ve gelişmekte olan ülkelerden pozitif yönde ayrışmış ve son 10 yılda olduğu gibi Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkesi olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.

“Bardağa boş tarafından bakan zihniyetler”

Diğer taraftan, ekonomi yazınında faiz, kur ve enflasyon dengeleri nedeniyle, 2018’in ilerleyen çeyreklerine dair büyüme tahminleri için olumsuz tablolar çizilmeye çalışılmaktadır. İddialar Merkez Bankası faiz artışlarının büyümeyi zayıflatacağı yönündedir.

Bu iddialar, Türkiye ekonomisinin gerçek dinamiklerini görmezden gelen bardağa hep boş tarafından bakmayı gelenek haline getirmiş zihniyetlerin değerlendirmeleridir.

“Öncü veriler iyileşmenin devam ettiğini gösteriyor”

Yılın ikinci çeyreğinde de öncü veriler ekonomik aktivitelerdeki iyileşmenin devam ettiğini göstermektedir. Ayrıca, bu yıl 40 milyondan fazla turisti ağırlayacak turizm sektörümüzün ekonomik büyüme üzerinde sağlayacağı katkıyı da göz ardı etmektedir.

Türkiye her zaman ifade ettiğim gibi, en iyi büyüme kompozisyonuyla, yani yatırım ve ihracatla büyümektedir.

2017 yılında devreye soktuğumuz Proje Bazlı Yatırımların başlaması, Teşvik Sistemi kapsamında 2018 yılının ilk 5 ayında görülen %49’luk yatırım hacmi artışı, ihracat teşviklerimizdeki artışlar ve Eximbank’ın çok daha agresif şekilde ihracatımızı desteklemesi ile hedeflerimize kolaylıkla ulaşacağımızı hep beraber göreceğiz.”

“Karamsar tablo çizenlere gerekli cevap verilmiştir”

2018’in ilk çeyreğinde %7,4’lük çok yüksek bir büyüme oranı elde eden Türkiye’nin, son günlerde 2018 yılına ilişkin büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize eden IMF, Dünya Bankası, OECD ve Moody’s gibi uluslararası kuruluşlara gerekli cevabı verdiğini belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, şöyle devam etti:

imf-gidahatti“2017 yılında ülkemiz için yaptıkları tahminlerini defalarca yukarı yönlü revize eden bu kuruluşlar, önümüzdeki günlerde 2018 yılı büyüme tahminlerini birer birer yukarı yönü revize etmeye başlayacaklar.

Türkiye, 2018 yılının ilk çeyreğinde göstermiş olduğu etkileyici büyüme performansı ile söz konusu dönem için verisi açıklanmış olan pek çok AB ve G-20 ülkesinden daha hızlı büyümeyi başarmıştır.

İhracat büyümeye katkı sağladı

Türkiye, yüksek gelirli ülkeler sınıfına ancak ve ancak yatırımlarla ve ihracatla ulaşabilir.

2018 yılının ilk çeyreğindeki %7,4’lük büyümeye ihracatın katkısı 0,11 puan  ve yatırımların  katkısı 2,76 puan düzeyinde olmuştur. Böylece büyümenin önemli bir kısmı ihracat ve yatırımlardan gelmiştir.

Üretim sektörlerine bakıldığında ise tüm sektörlerin büyümeye pozitif katkı sağladığı görülmektedir. Ancak sanayi sektörünün ilk çeyrekte büyümenin sürükleyicisi olması, söz konusu büyümeyi daha kıymetli kılmıştır.

Güneş balçıkla sıvanmaz”

Türkiye’nin 2018 yılı ilk çeyreğinde çok ciddi bir oranla büyüyeceğini uluslararası kuruluşlar ve kredi derecelendirme kuruluşları görüyorlar ve biliyorlardı. Ancak yaklaşan seçimler arifesinde, Türkiye ekonomisine dair algıları kasıtlı biçimde sarsmaya çalışıyorlardı.

Geçtiğimiz hafta bu algı operasyonlarından birini gerçekleştirirken bir kredi derecelendirme kuruluşu “suçüstü” yakalanmış ve kendini “açık etmiştir.”

Merkez Bankamız döviz kurları üzerindeki bilinçli operasyonların etkisini kırmış ve kura istikrar kazandıracak hamleler yapmışken, Moody’s 17 bankamızın kredi notunu kırmıştır. Oysa Türk bankacılık sektörü, dünya bankacılık standartlarını belirleyen Basel III kriterlerine göre 2019 yılı sonrasında ulaşılması hedeflenen sermaye yeterlilik rasyosu hedefi olan %8’in çok üzerinde %15’lerin üzerinde bir sermaye yeterlilik rasyosuna sahiptir.

Takibe düşen kredi oranlarında Avrupa’nın en iyi seviyelerinden birinde olan, tarihinde ilk defa aylık 5 milyar TL’lik karlılığa ulaşan bankacılık sektörümüzün notunun, “sektörün karlılığına ilişkin sözde kaygılarla” kırılması çok manidardır ve bu kuruluşun suçüstü yakalanmasıdır.

Türkiye, Orta Vadeli Program’da 2018 yılı için öngörülen %5,5’lik büyüme oranını yakalayabilecek hatta daha da üstüne çıkabilecek potansiyele ve kararlılığa sahiptir.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.