AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Zeki Sarıbekir güven tazeledi!

Zeki Sarıbekir güven tazeledi!
16 Haziran 2017, 10:50

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, dernek genel kurulunda yapılan seçimde oybirliğiyle yeniden başkanlığa seçildi. 

Ambalaj sektöründen 210 üyesi bulunan Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) 12. Olağan Genel Kurul Toplantısı, 14 Haziran’da yapıldı. Genel kurulda yapılan seçimlerde ASD Başkanlığına yeniden M. Zeki Sarıbekir seçilirken, yeni yönetim ve denetleme kurulu üyeleri de belirlendi.

asd-genel-kurul-gidahattiSektör ihracatı ilk çeyrekte arttı

Genel Kurul Toplantısı sonrasında ambalaj sanayicileri, sektör temsilcileri ve basın mensupları, ASD’nin Geleneksel İftar Yemeğinde bir araya geldi.

Açılıştaki konuşmasında Ambalaj Sanayicileri Derneği'nin mevcut faaliyetlerini ve yeni dönem projelerini anlatan Zeki Sarıbekir, ambalaj sektörünün 2017 ilk çeyrek sonuçlarını da açıkladı. Sarıbekir, şu bilgileri verdi:

“2017'nin ilk çeyreğinde sektörümüzün ihracatı miktar olarak yüzde 15 artış gösterdi. İlk üç ayı 228 milyon dolarlık dış ticaret fazlasıyla kapattık.

Türkiye Ambalaj Sanayicileri yeni pazarlar kazanmaya devam ediyor. Sektörümüz 2016'da ise 18 milyar dolar büyüklüğe ulaştı. 180 ülkeye 2 milyon ton ambalaj ihracatı ve 3,9 milyar dolar ambalaj ihracat geliri etti. 2016 yılında sektörümüzün dış ticaret fazlası 647 milyon dolar oldu ve ülke ekonomisinin en önemli sorunlarından biri olan dış ticaret açığının kapanmasına sağladığımız katkıyı artırarak sürdürdük. Bununla birlikte 2 dolar/kg ihracat birim fiyatımız ile Türkiye ortalamasının üzerinde bir performans gerçekleştirdik.”

ASD Başkanı Zeki Sarıbekir, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesine girmeyi başaran 15'i dernek üyesi 27 ambalaj sektörü firmasını da kutladı.

Pazar büyüklüğü 20 milyar dolara ulaşan ambalaj sektörünün temsilcilerini ve paydaşlarını bir araya getiren ASD iftarında, derneğe son bir yıl içerisinde üye olan ambalaj sanayicilerine üye plaketleri verilirken, Ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin de, "Makroekonomik Verilerin Yorumlanması” başlıklı konuşması ile güncel ekonomik verileri ASD üyeleriyle paylaştı.

asd-genel-kurulu-gidahattiASD Yönetim Kurulu

MUSTAFA ZEKİ SARIBEKİR, SARTEN AMBALAJ SAN. VE TİC. A.Ş. -Başkan

ZEKİ LEVİ, DEREN AMBALAJ SAN. VE TİC. A.Ş. - Başkan Yardımcısı

SERDAR BAŞARIR, KONBAŞ AMBALAJ SANAYİ A.Ş. - Sayman

ALİCAN DURAN, DURAN DOĞAN BASIM VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş.

ALİ ENVER BAKİOĞLU, BAK AMBALAJ SAN. VE TİC. A.Ş.

AYDIN OKAY, CAN HASSAS KAĞIT SAN. VE TİC. A.Ş.

CEM BÜYÜKCINGIL, KERAMİK MAKİNA SAN. VE TİC. A.Ş.

FAHRİ ÖZER, SÜPER FİLM AMBALAJ SAN. VE TİC. A.Ş.

KAZIM GAMGAM, POŞETSAN AMBALAJ SAN VE TİC. A.Ş.

MURAT ÖZADAM, ÖZLER PLASTİK SAN. TİC. A.Ş.

MUSTAFA TACİR, SÜMER PLASTİK VE KAĞIT SAN. A.Ş.

ASD Denetleme Kurulu

CEMAL AYLA, AYMAKSAN AYLA MAKİNE A.Ş.

MUSTAFA BİRİM, PLAŞ PLASTİK AMBALAJ SAN. VE TİC. A.Ş.

ALİ FIRAT ÖZADAM, ÖZLER PLASTİK SAN. TİC. A.Ş.

asd-genel-kurul-zeki-saribekir-gidahattiZeki Sarıbekir kimdir?

Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun olduktan sonra eğitimine İngiltere'de devam eden Zeki Sarıbekir, yurtdışında iki yıl çalıştıktan sonra, 1996 yılında aile şirketi Sarten Ambalaj A.Ş.’de göreve başladı. Sarten'i Türkiye'nin önemli ambalaj şirketlerinden biri haline getiren Sarıbekir, 2004'ten beri şirketin CEO'luk ve 2009'dan bu yana yönetim kurulu başkanlığı görevlerini yürütüyor.

İstanbul Sanayi Odası (İSO), Aerosol Sanayicileri Derneği (ASAD), Çevre Koruma ve Ambalaj Atıklarını Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO), Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği (SEPA), Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER), Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Üyesi, DEİK Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi Üyesi ve İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu, TOBB Ambalaj Meclisi üyesi de olan Sarıbekir, merkezi Brüksel'de bulunan Avrupa Metal Ambalajcıları Birliği'nin (MPE) de yönetim kurulu üyesi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.