AramaArama
Gıda Hattı

Zehre dayanıklı fareler gıda üretimini tehdit ediyor!

15 Şubat 2018, 21:16
Paylaş
Zehre dayanıklı fareler gıda üretimini tehdit ediyor!

İngiltere Haşere Kontrol Birliği (BPCA) tarafından yapılan uyarıya göre, zehre dayanıklı yeni bir mutant fare nesli gıda üretimini tehdit ediyor.

İngiltere’deki Reading Üniversitesi, Sorumlu Haşere İlacı Kullanımı Kampanyası çerçevesinde yürüttüğü çalışmada, bazı farelerin geleneksel zehre dayanıklı olmalarını sağlayan genetik bir mutasyon geçirdiğini tespit etti.

BPCA da bu çalışmanın sonuçlarını referans göstererek gıda üreticilerini uyardı.

fabrika-uretim-gidahatti (3)

Zehre dayanıklı fareler korkutucu!

BPCA teknik yöneticisi Dee Ward Thompson, zehir dayanıklılığı özelliğinin ülkenin önemli bir kısmında fare türlerinde görülmeye başladığını söyledi.

Ward Thompson sözlerine şu şekilde devam etti: “Çalışma ayrıca dayanıklılığı sağlayan genetik mutasyonun bulunmadığı farelerin zehir nedeniyle öldüğünü de gösteriyor. Yani zehre dayanıksız olanların yerini dayanıklı olanlar alıyor. Sonuçta sayısı artmakta olan tamamen zehre dayanıklı bir tür ortaya çıkıyor.

Sayıları artan dayanıklı fareler kontrol edilmezse hem kentsel hem kırsal bölgelerde halk sağlığını tehdit etme potansiyeli taşıyor.”

Dayanıklı fareler nasıl ortaya çıktı?

Ward Thompson, bu dayanıklılığın kaynağının ev ve işyeri sahipleri gibi haşere kontrolünde amatör olan, zehirleme işlemini kendi yapan veya yetkin olmayan kişilere yaptıranlar olduğunu düşünüyor.

Fare mücadelesinin profesyonellerce yapılması gerektiğini düşünen Thompson; “İnsanların bu sorunla kendi başlarına mücadele etmemesi gerektiği dersini çıkarmamız gerekiyor.

Yalnızca profesyoneller tarafından kullanılan haşere ilaçları daha başarılı. Ancak bu ilaçların kullanımı katı yasalarla düzenleniyor. Bu yüzden haşere istilalarıyla uzmanların ilgilenmesi her zamankinden çok daha önemli bir nokta” diyor.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.