Gıda Hattı

Zehirli tarım ilaçlarına yeşil alternatif: Ozon

7 Aralık 2018, 16:20
Paylaş
Zehirli tarım ilaçlarına yeşil alternatif: Ozon

Zirai mücadelede zehirli tarım ilaçları yerine ozon kullanılması, gezegenimizin korunmasına da yardımcı olabilir.

Zehirli tarım ilaçlarına alternatif aranırken çözüm burnumuzun dibinde olabilir. Soluduğumuz atmosferde de bulunan ozon gazı, sentetik zirai mücadele ilaçlarına güvenilir bir alternatif olabilir.

Venezuela'daki Universidad Centroccidental Lisandro Alvarado bünyesinde yapılan araştırmaya göre, normalde havanın stratosfer katmanında bulunan bir gaz olan ozon, zararlı böceklerle mücadele amacıyla kullanılan pestisitlerin yerini alabilir. Idesia (Arica) dergisinde yayınlanan araştırma; bu gazın tütün, un, çikolata, kahvaltılık gevrekler, hayvan yemleri başta olmak üzere birçok tarımsal üründe büyük zarara yol açan sigara böceği üzerinde etkili olup olmadığını inceledi.

silo depoculuk

Üreticinin korkulu rüyası

Latince adı Lasioderma serricorne F. olan bu böcek, sanayileşmiş ülkelerde depolanan tahılın %9'a kadar bir bölümünü tüketilemez hale getiriyor. Gelişmekte olan ülkelerde ise durum daha da kötü. Depolanmış tahılların %20'sine yakın bir bölümü bu zararlı tarafından bozulabiliyor. Bu kayıp ise fiyatlara yansıyor.

Ozon 3 adet oksijen atomunun birleşiminden meydana gelen oldukça reaktif bir madde. Normal şartlarda oksijen, iki atomun bir araya geldiği "O2" formunda bulunur. "O3" formunda bulunan ozon ise çok tepkisel olduğundan kısa sürede bildiğimiz oksijen gazına dönüşerek ortamdan kaybolur. Yarı ömrü kısa olan bu gaz, çevre kirliliğine yol açan zehirli sentetik tarım ilaçlarına göre çok güvenilir bir alternatif oluşturmaktadır.

ozon

Tertemiz bir alternatif

Aarhus ÜniversitesiHollanda Gıda ve Tarım Merkezi tarafından yürütülen bir diğer çalışma da bu gazın zararlıları öldürmedeki etkisini kanıtlamıştır. Pest Management Science dergisinde yayınlanan araştırmada biri mısır dolu, diğeri boş iki metal silo kullanılmış, gazın silolardaki böceklere karşı etkili olup olmadığına bakılmıştır. İçine sigara böceklerinin salındığı silolara 15 dakikada bir beş kere gaz uygulaması yapılmış, sonuçlar kaydedilmiştir. Buna göre bu gaz böceklere karşı etkili olmaktadır. Gaz uygulamasının uzunluğu ve dozu, böceklerin etkisiz hale getirilmesi ile doğru orantı göstermiştir.

Bütün bu çalışmalar, ozon gazının özellikle tahıl depolarında güvenilir ve doğal bir zirai mücadele ajanı olarak kullanılabileceğini göstermektedir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.