AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Zehirli mantar hemen öldürür mü? Uzmanı açıkladı

Zehirli mantar hemen öldürür mü? Uzmanı açıkladı
21 Temmuz 2021, 13:14

Bazı zehirli mantarların 12 ila 48 saat sonra ölümcül etki gösterdiğini belirten Kırıkkale Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Fatih Kutluer, “Mantarı tükettiğimiz zaman anında zehirlemez. Kuluçkaya yatıp, 1 ay, 3 ay gibi bir süre içerisinde zehirleme potansiyeli dahi var” dedi.

Kırıkkale Üniversitesi Bitkisel ve Hayvancılık Bölümü Mantarcılık Programı Dr. Öğretim Üyesi Fatih Kutluer, nemli ortamlarda yetişen mantarlara ilişkin bilgiler verdi.

“Zehirli mantarları herkesin tanıması mümkün değil”

Yağmurlardan sonra topraktaki sporlar çimlenerek mantarların oluştuğunu belirten Kutluer, zehirli ve zehirsiz mantarların yan yana yetişme ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Kutluer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yağmurlarla birlikte toprak hem nemini aldı hem de belirli bir sıcaklığa ulaştı. Artık mantarlar doğadan toplanmaya başlandı. Halkımız bu tür şeyleri gerek hobi olsun gerek ‘toplayım tüketelim’ diye severek yapıyor, ama bize göre yanlış da yapıyorlar. Çünkü toplanan mantarların zehirli mi zehirsiz mi olduğunun tam olarak anlaşılması mümkün değil. Halkımızda şöyle yanlış bir inanış var; ‘Ben geçen sene gittim, yine aynı yerde topladım. Oradaki mantarlar zehirsiz tüketebiliriz’. Mantarlar sporlarla çoğaldığı için, bu sene oraya spor gelmiş olabilir. Yani zehirli bir mantar oraya konmuş, zehirli bir mantar çıkması söz konusu olabilir. Onu toplayıp, tükettiğimizde de maalesef istenmeyen olumsuz durumlarla karşı karşıya kalabiliriz.”

“Yetiştirilen mantarlar güvenle tüketilebilir”

Kültür ortamlarında ya da laboratuvar ortamlarında yetiştiriciliği yapılan mantarların tüketilmesi gerektiğine dikkat çeken Kutluer, “İstiridye mantarı, agaricus dediğimiz normal beyaz şapkalı mantardır. Bu tür mantarları tüketmek, sağlığımız açısından son derece önemli. Ama maalesef insanlar söylediğimiz şeyleri çok fazla önemsemiyorlar. Doğadan toplayıp, tüketme yoluna gidiyorlar. Hem doğa yürüyüşü yapıp hem de mantar topluyoruz gibi bir bakış açısı var. Mantarı iyi bilmek, iyi tanımak, zehirli ya da zehirsiz diye ayırt etmek ilk bakışta yıllarını vermiş birisi anlayabilir. Bu mantar zehirli ya da zehirsiz diyebilirsiniz ama tam anlamıyla ayırt edebilmek, ancak laboratuvar koşullarında olabilir” dedi.

Mantar zehirlenmelerine dikkat!

Zehirli mantarların kuluçka dönemine de değinen Kutluer, “Son zamanlarda beyin kanaması, kalp krizi gibi olaylar artmaya başladı. Bunların çok büyük bir kısmı değil elbette ama ufakta olsa belirli bir kısmı mantar zehirlenmesine bağlamak mümkün. Neden? Çünkü biz mantarı alıp tükettiğimiz zaman anında zehirlemez. 12, 24, 36, 48 saatte zehirleyeni var. 1 ay, 3 ay gibi süre içerisinde kuluçkaya yatıp, ondan sonra zehirleme potansiyeli var. Dolayısıyla bu tür istatistikler tutulmaya başlandığı andan itibaren artık günümüzde diyoruz ki mantar zehirlenmelerine dikkat edelim. Doğadan topladığımız mantarları tüketmeyelim. Mutlaka sertifikası, üzerinde etiketi olan, menşei belli olan, son kullanma tarihi, Tarım Bakanlığı’ndan alınmış üretim izni olan mantarları tüketmemiz gerekiyor” diye konuştu.

İHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.