AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Zatürre aşısı olanlar, koronavirüs aşısı da yaptırmalı mı? Prof. Dr. Salih Emri yanıtladı…

Zatürre aşısı olanlar, koronavirüs aşısı da yaptırmalı mı? Prof. Dr. Salih Emri yanıtladı…
12 Haziran 2021, 20:21

Zatürre aşısı olanlar, koronavirüs aşısı da yaptırmalı mı? Gıdahattı Bilim Kurulu üyesi İç Hastalıkları ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Salih Emri, merak edilenleri anlattı…

1 yıl önce hayatımıza giren koronavirüse karşı bugün yaygın bir aşılama kampanyası sürüyor. Öte yandan grip ve zatürre gibi eskiden beri hayatımızda olan hastalıklar da maske gibi önlemlerin etkisiyle azalsa da, halen görülüyor.

Ülkemizde de hızla devam eden koronavirüs aşı uygulaması, bazı vatandaşlarda kafa karışıklığına yol açtı. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı da internet sitesi üzerinden aşılarla ilgili bir soru cevap metni yayınlamıştı. Prof. Dr. Salih Emri, zatürre aşısı ile koronavirüs aşısının birbirinin yerine geçip geçmediği ve birbirini etkileyip etkilemediğine ilişkin soruları yanıtladı.

| Alerjik bünyesi olanlar ve astım hastaları koronavirüs aşısı olabilir mi? |

Zatürre aşısı oldum, koronavirüs aşısı da olmalıyım?

Vatandaşın merak ettiği soruları Gıdahattı’na özel yanıtlayan Prof. Dr. Emri, “‘Zatürre aşısı oldum, COVID-19 aşısı da olmam gerekir mi?’ sorusunun cevabı evet. Sebebini açıklayacak olursak…

“Zatürre aşısı koronavirüsten korumuyor”

Zatürre aşıları bizi viral enfeksiyonlardan korumuyor. Mevcut 2 çeşit zatürre aşısı var. Bunlar 13 ve 23 antijeni olan pnömokoklara karşı bir koruma sağlıyor. Bunlar maalesef virüs enfeksiyonlarına karşı koruma sağlamıyor. COVID-19 da bir RNA virüsü. Bu nedenle, zatürre aşısı bizi COVID-19’dan korumayacaktır.

| Grip aşısı olanlar, koronavirüs aşısı da yaptırmalı mı? Prof. Dr. Salih Emri yanıtladı… |

“Zatürre aşısı yapılan kişi de COVID-19 aşısı olmalı”

Ancak, COVID-19 enfeksiyonu geçirenlerde, özellikle akciğerde yaygın tutulum olanlarda ikincil [ana hastalıktan ayrı 2. bir hastalık] enfeksiyonların yerleşme oranı yüksek. Bu durumdaki akciğerlerde zatürre mikropları da yerleşip çoğalarak bakteriyel zatürre yapabilir.

Pnömokoklara karşı olduğumuz zatürre aşıları bizi bu sözünü ettiğimiz ikinci zatürreden koruyabilir. Bu nedenle, COVID-19 geçiren hastalarımıza da zatürre aşısı olmalarını öneriyoruz.

Zatürre aşısı yapılan kişi de COVID-19 aşısı olmalı. COVID geçirdikten veya COVID aşısı olduktan sonra da zatürre aşısı olunması gerekir. Özellikle altta yatan belirgin akciğer hastalığı veya ağır akciğer hastalığı olan kişilere önerilmektedir” diye konuştu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.