AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Zaman yönetimi için öncelikli yapılacaklar listesi

Hümeyra Kabaca

TÜM YAZILARI

Hümeyra Kabaca

9 Mayıs 2019, 19:12

Günümüz şartlarında insanların en büyük problemlerinden biri, zaman yönetimi haline geldi. Kimsenin zamanı, işlerini bitirmeye yetmiyor. Sanıldığı gibi zaman yönetimi, aslında tam olarak zamanı yönetmekle ilgili değil. Doğrudan önceliklerinizi yönetmekle ilgili. Siz önceliklerinizi yönettiğinizde, zaman size yetecektir.

Yaptığınız işlere çok uzun zaman ayırmanız, o işte çok verimli çalışıyor olduğunuz anlamına gelmez. Pareto İlkesini veya 80-20 kuralını unutmayın. Basitçe söylemek gerekirse;  faaliyetlerinizin sadece %20'si, kazanımın % 80'ini oluşturuyor. Düşünsenize; çabalarınızın sadece % 20'si önemli sonuçlar veriyorsa, diğer % 80'i için neden bu kadar çok zaman harcıyorsunuz? “Resourceful raporları”na göre tam bu noktada öncelik sırası devreye giriyor. Önceliğinizi belirleyip, zamanınızın %20’sini onlara ayırırsanız iş tamamdır. Listeye bir göz atalım...

İşte Zaman Yönetimi için Öncelikli Yapılacaklar Listesi | Hümeyra Kabaca

zaman-yonetimi

1. ‘Checklist’ hazırlayın.

İşe, yapılacaklar listesi hazırlamakla başlayın. Hangilerini kişisel hangilerini iş için listeye koyduğunuzu not edin. Böylece duruma göre elemek kolay olur. Bu, biraz uzun bir liste olabilir.

2. ‘Öncelikli checklist’e dönüştürün.

Şimdi kısaltma zamanı. Hazırladığınız listenin öncelikli olanlarını (muhtemelen en fazla 10-15 madde olacaktır) bu listeye alın. Önemine göre sıralayın, unutmayın hiçbir madde diğeriyle aynı derecede önemli olmayacaktır.

3. Zaman ayarı oluşturun.

Öncelik listenize aldığınız maddeler, sizin çalışma performansınızın %20’sini oluşturacak şekilde zaman ayarı yapın. Amacınız haftada 40 saat çalışmaksa ve listenizde 5 madde varsa; her birine sakın 4 saat ayırmayın. Bu tüm zamanınızın yarısını alır.

4. Planlama yapın.

Her bir önceliğiniz için tek tek planlama yapın. Google veya Microsoft Office takvimi olmak zorunda değil eski model takvim bile olsa iş görecektir. Hangi saati, hangi önceliğinize ayırdığınızı yazın.

5. Planlamaları aynı anda yapın.

Günlük ya da haftalık plan yapıyor olsanız bile, listeye yeni bir madde eklendiğinde takvime hemen ekleyin. İşinizi şansa ya da umduğunuz boş vaktinize bırakmayın.

6. Mükemmeliyetçi olmayın.

Mükemmeliyetçilik, büyük bir zaman kaybıdır. Hiçbir şey mükemmel şekilde yapılamaz, bu yüzden bir şeyin “yeterince iyi” olması sizi tatmin etmelidir.. Böylece diğer önemli işinize geçmek için hazır hissedebilirsiniz.

7. Son teslim tarihlerini belirleyin.

Son teslim tarihleri sizi, bekleyen işleri bir an önce yapmaya zorlar. Böylece erteleme gibi bir lüksünüz olmaz. Böyle bir tarih resmi olarak belirlenmemiş olsa bile siz kafanızda bir tarih oluşturun.

8. Programa bağlı kalın.

Acil durumlar olmadıkça belirlediğiniz programlara bağlı kalın. Böylece kendi otoritenizi kurmuş ve zamanlama sistemini oturtmuş olursunuz.

9. Rutinler sonra gelir.

Evet, yapılması gereken bazı rutinler de var tabii ki ama sonraya bırakılabilir: e-postaları okumak, öğle yemeği yemek, personel incelemeleri, patronun emeklilik partisi gibi.

10. Özellikle sabah rutinleri!

Sizin için en verimli vakit olan ilk saatleri, sabah rutinleri ile feda etmeyin. Kahve sohbeti ya da gazete saati gibi sendromlardan kaçının.

11. “Yapılmayacaklar listesi” hazırlayın.

Günlük alışkanlıklarınızı, karşısına ne kadar zaman aldıkları ile beraber yazın. Böylece vaktinizin önemli bir bölümünü günlük rutinlere harcadığınızı görebilirsiniz. Bunlardan kaçınmak ya da azaltmak için çaba gösterin.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.