Gıda Hattı

Zafer Cilasun kimdir? Zafer Cilasun hayatı

18 Mayıs 2022, 17:29
Paylaş
Zafer Cilasun kimdir? Zafer Cilasun hayatı
Zafer Cilasun kimdir? Ünlü spiker ve mühendis olan Zafer Cilasun hayatı ve kariyeri araştırılıyor. İşte Zafer Cilasun biyografisi ve hakkında tüm merak edilenler...

Zafer Cilasun kimdir? TRT'nin kurulması ile ilk haber spikeri olarak tanınan Zafer Cilasun hayatı ve tüm çalışmaları merak ediliyor.

Zafer Cilasun biyografi

doğum; 1939

ölüm; 18 Mayıs 1976

mesleği; Türk radyo, televizyon sunucusu ve ziraat mühendisi idi.

TRT'nin yayın hayatına başladığı 31 Ocak 1968'de televizyon haberlerini sunan ilk kişi olmasıyla bilinir.

Zafer Cilasun kimdir?
Zafer Cilasun

 

Zafer Cilasun hayatı

1939'da Mardin'de doğan Cilasun, ilk ve lise öğrenimini Mardin'de tamamladıktan sonra, yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde bitirdi. 1963 yılında TRT'nin açtığı spikerlik sınavına girdi ve sınavı kazanarak Ankara Radyosu'nda haber spikeri olarak çalışmaya başladı.

Zafer Cilasun, Ankara Televizyonu'nun kuruluş aşamasında başspikerliğe getirildi. TRT'nin ilk yayınını yaptığı 31 Ocak 1968'de saatler 20.00'yi gösterdiği sırada on dakikalık haberleri sunarak, ilk Türk TV haber spikeri olarak tarihe geçti. Cilasun bu haber bülteninde Suudi Arabistan gezisinden dönen Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay'ın Esenboğa Havalimanı'nda karşılanmasıyla ilgili haber filmini anons etti. Gündüzleri Devlet Üretme Çiftliği'nde ziraat mühendisi olarak çalışıp, akşamları da televizyonda haber sunan Cilasun, o dönemde halk arasında çok popüler biri oldu. Başarılı spiker 12 Mart döneminde doktor olan kardeşi Uğur Cilasun'un tutuklanma haberini de televizyonda okumak zorunda kalmıştı.

Cilasun, kendisini alkole kaptırması ve karaciğer rahatsızlığı nedeniyle zaman zaman TRT'deki işini aksatmaya başladı. Zafer Cilasun, 18 Mayıs 1976'da karaciğer şoku nedeniyle 37 yaşındayken öldü. Cenazesi 20 Mayıs'ta Ankara Maltepe Camii'nde kılındıktan sonra, Karşıyaka Mezarlığı'na defnedildi. Cilasun evli olup, Fulsen adında bir kızı vardı.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.