AramaArama
Gıda Hattı

Yüzeylerdeki virüsleri tespit eden optik teknik!

21 Ağustos 2021, 10:46
Paylaş
Yüzeylerdeki virüsleri tespit eden optik teknik!

Virüsler 20-300 nanometre çapları arasında, canlı hücreleri infekte edebilen mikroorganizmalardır. Virüsler yeryüzündeki hemen her ekosistemde bulunan biyolojik varlığın en bol türüdür.  Peki, birçok canlının yaşamı için tehlike arz eden virüsleri yüzeylerde nasıl tespit edebiliriz?

Virüsler şekil ve boyutları bakımından farklılıklar göstermektedir. Genellikle bakterilerden çok küçüktürler.  Çoğu virüs ışık mikroskobuyla görülemez, bu yüzden taramalı ve geçirimli elektron mikroskobu kullanılmaktadır. Virüs ile arka plan arasındaki kontrastı arttırmak için, kimyasal boyalar kullanılmaktadır. Bu boyalar tungsten gibi ağır metallerden yapılmış tuz solüsyonlarıdır. Bu boya ile boyanmış yerler elektronla kaplanmaktadır.

Sevilla Üniversitesinde görevli bir grup araştırmacı, yüzeylerde biriken virüsleri uzaktan tespit etmek için bir prototip geliştirmişlerdir. Bu prototipe patent de almışlardır. Araştırmacılar sıvı damlalarında veya yüzeylerde yer alan kuru kalıntılarda virüslerin varlığını tespit etmelerini sağlayan yeni bir optik teknik tasarlamışlardır.

Hiperspektral görüntüleme olarak adlandırılan bu teknik birden fazla dalga boyunda alınan görüntüleri analiz etmektedir.

Bu yeni teknik, hiperspektral görüntüyü istiflemeye dayanmaktadır. Yani görünür ve yakın kızılötesi aralıklarda birden fazla dalga boyunda alınan görüntülemeyi temel almaktadır. Bunları gelişmiş istatistik algoritmaları ve yapay zeka ile işlemenin yanı sıra iki sıvıda (salin solüsyonu ve yapay tükürük) genellikle SARS-CoV-2  için model olarak alınan iki tür sentetik virüsü tespit etmek için uygulanmıştır.

Araştırmacılar, SARS-CoV-2'nin insan örneklerinin analizi üzerinde aktif olarak çalışmaya devam etmektedirler.

Bu yöntem, başta bakteri ve mantar olmak üzere patojenleri tespit etmek için kullanılan hiperspektral görüntülemeyi esas almaktadır. Bununla birlikte, mevcut çalışmanın amacı yenilikçi ve karmaşık bir işleme yoluyla virüsleri tespit etmek için bu teknolojiyi geliştirip sağlık sektörüne entegre ederek daha da ileri gitmektir.

Özetlemek gerekirse, sistem bir matriste yer alan örneklerin görüntülerini kaydetmektedir. Ayrıca virüsün tespit edildiği pozisyonları ve konsantrasyonunu da belirlemektedir. Kısa süre önce tıp dünyasında heyecan verici bir gelişme olarak karşılanmıştır.  Üstelik sunulan bu prototip üzerinde geliştirilmelerin yapılması tahmin edilmektedir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.