AramaArama
Gıda Hattı

Yüzde 70'i aşılanan Avrupa'da yeni seyahat yasakları gündemde

5 Eylül 2021, 11:00
Paylaş
Yüzde 70'i aşılanan Avrupa'da yeni seyahat yasakları gündemde

Avrupa Birliği yetişkin nüfusunun %70'inin COVID-19'a karşı tam olarak aşılandığını duyurdu. Diğer yandan, bazı ülkelere ilişkin kaldırılan seyahat yasaklarının yeniden uygulanması gündemde.

Avrupa Konseyi 8 Haziran'da bir "güvenli ülkeler listesi" hazırlamıştı. Yaşanan son gelişmeler ve ABD'nin AB vatandaşları için seyahat yasaklarını kaldıramaması; ABD, İsrail, Kosova, Lübnan, Karadağ ve Kuzey Makedonya'nın listeden çıkarılmasını gündeme getirdi.

Konsey ayrıca Kanada, Japonya, Güney Kore, Ukrayna ve karşılıklılık ilkesi gereği Çin ile aradaki seyahat kısıtlamalarının da kademeli olarak kaldırılmasını önerdi. Konseyin önerilerinin ülkelerin uyguladıkları kısıtlamalar üzerinde bağlayıcılığı bulunmuyor.

Ağustos ayı başında Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von den Leyen ABD'ye bir çağrı yaparak Schengen ülkelerinden gelecek yolcular için kısıtlamaların kaldırılmasını talep etmişti. Hali hazırda Avrupa'dan gelen yolcular ancak üçüncü bir ülkede 14 gün karantinada kaldıktan sonra ABD'ye girebiliyor.

Artan vakalar ve karşılıklı politikalar

ABD'de yetişkinlerin %63'ünün tam olarak aşılandığı ifade edilirken, aşılanma ve maske kullanımı konusunda politik sayılabilecek çekişmeler nedeniyle COVID-19 vakalarında artış sürüyor. Cumhuriyetçi görüş taşıyan ABD vatandaşlarının halihazırda yönetimde bulunan Demokrat Parti'yi destekleyen vatandaşlara oranla daha az aşılandığı ifade ediliyor.

Avrupa Birliği yetişkinlerin %70'inin aşılandığını ifade etse de bu durum üye ülkelere göre ciddi farklılıklar gösteriyor. Örneğin Malta vatandaşlarının %90'ı, Portekiz vatandaşlarının ise %83,5'i aşılanmışken; Romanya'da bu oran %32, Bulgaristan'da ise sadece %20.

Health Policy Watch sitesinin haberine göre bu durum ABD'nin çekincelerinin temelini oluşturuyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.