Gıda Hattı

Yüz yüze eğitimle ilgili 8. rapor geldi!

1 Kasım 2021, 09:10
Paylaş
Yüz yüze eğitimle ilgili 8. rapor geldi!
Yüz yüze eğitimle ilgili olarak rapor hazırlandı. 8. hafta raporu ile ilgili açıklama yapan Öğrenci Veli Derneği pozitif vakalar nedeniyle kağıt üzerinde devam eden yüz yüze eğitime devam edilemiyor diyerek açıklamada bulundu.

Derneğin raporunda yer alan bilgilere göre yalnızca İzmir'de son 1 haftada 72 karantina uygulamasına maruz kalırken 111 öğrenci ve 52 öğretmen pozitif tanı ile gündeme geldi. Öğrenci Veli derneği yüz yüze eğitime başladı. 6 Eylül itibarıyla yayınlamış olduğu raporun 8.sini açıkladı.

Yüz yüze eğitim fiilen sürdürülemiyor

Öğrenci Veli Derneği'nin paylaşmış olduğu raporda okullarda alınamayan önlemler sebebiyle pozitif vakalar ortaya çıktı. Pozitif vakarlar sebebiyle eğitim kağıt üzerinde sürüyor gibi görünse de yüz yüze eğitim fiilen devam ettirilemiyor. İzmir'de şu ana kadar 523 sınıf karantina uygulamasına maruz kaldı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından iller ve okul okul karantinaya alınan sınıf sayısı ve pozitif vakaları açıklanmasına dikkat çeken Veli Derneği yalnızca İzmir'de 6 eylül'den bugüne 523 sınıfın karantinaya alındığını söyledi. Son 1 hafta içerisinde İzmir'de 72 sınıfın karantinaya alındığını belirterek 111 öğrenciye 52 öğretmene pozitif tanısı konuldu.

2 milyon değil 664.000 tablet var

Karantinaya alınan sınıflarda milyonlarca çocuk uzaktan eğitime ulaşamıyor ve uzaktan eğitime geçen sınıflarda internet erişimi ve cihaz sorunu olduğunu anlattı. Derneğin açıklamasına göre Şubat ayında 2 milyon tablet dağıtıldı. Veli derneği hükümet tarafından yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını belirtti. Son yayınlanan cumhurbaşkanlığı 2022 yılı çalışma programında salgının başladığı tarihten bu yana yalnızca 664.157 öğrenciye tablet desteği verildiğini 6.000.000 öğrenci uzaktan eğitime ulaşamıyor dedi. Eğitime erişebilirlik raporunda en az 6 milyon öğrenci için uzaktan eğitim erişiminin kısıtlı olduğunu hatırlatan VELİ-DER kamu kaynakları bütçe ısrarla çocuklarımızın ihtiyaçları için kullanılmadı ve milyonlarca çocuklar da uzaktan eğitime uzak dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.