Gıda Hattı

Yürüyüş esnasında maksimum kalori nasıl yakılır?

7 Kasım 2021, 10:29
Paylaş
Yürüyüş esnasında maksimum kalori nasıl yakılır?

Yürümenin insanlara iyi geldiği bir gerçek. Birçok insan sağlık otoritelerinin önerdiği günlük 10.000 adımı atmaya çalışıyor. Ancak yürürken gerçekte ne kadar kalori yakıyoruz? Ya da bu kalori yakımını nasıl maksimum seviyelere çıkarabiliriz?

Yürürken kaç kalori yakıldığını değerlendirmek için birçok farklı cihaz ve çevrimiçi hesap makinesi var. Ancak bu cihazların gerçekten doğru olup olmadığıyla ilgili şüpheler mevcut. Aslında, çoğu insan fitness izleme araçları tarafından genel olarak bildirilenden daha az kalori yakıyor. Araştırmacılar, incelenen vakaların %97'sinde daha az kalori yakıldığını bildiriyor.

Yürüyüş esnasında sürekli yüksek kalp atımı fayda sağlıyor

Sizi daha yüksek bir kalp atış hızına iten daha yüksek yoğunluklu egzersizle daha kısa sürede daha fazla kalori yakarsınız. O halde, en fazla kalori yakan faydaları elde etmek için, kalbinizin pompalanmasını sağlayan sürekli bir tempoda yürümek en mantıklısı gibi görünmekte.

Yine de, yürüyüşünüz boyunca yoğunluğunuzu ve dolayısıyla kalp atış hızınızı değiştirmek için hızınızı değiştirmenin, yürüyüş süreniz boyunca sabit bir hızda kalmaktan metabolizma hızınızı %6 ila %20 daha fazla artırabileceğini gösteren araştırmalar var.

Kalp atış hızınıza ve nasıl hissettiğinize dikkat edin

Aslında giyilebilir teknolojiler tamamen yanlış değil. Kalori yakma hedeflerinize doğru ilerleme konusunda kesinlikle bir fikir sağlayabiliyor. Hedef kalp atış hızı bölgelerinize ne zaman ulaştığınızı anlamanıza yardımcı olacak bir fitness takipçisi kullanmak, yürüyüşünüzün kalori yakan ve sağlığınızı artıran faydalarını en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabiliyor.

Yürüyüş ve yağ yakma ilişkisi

Yürümek genellikle harika bir yağ yakma egzersizi olarak lanse ediliyor. Aslında bunun iyi bir nedeni var.

Egzersizin doğası gereği gerçekten daha yüksek yoğunluklarda yürüyemezsiniz; bu nedenle, daha fazla yağ yakma eğiliminde olduğunuz daha orta ila düşük yoğunluklu bölgelere ulaşırsınız.

Form çok önemli

İyi bir formla yaptığınız yürüyüş, sadece kalori yakmanın ötesinde toplam sağlık ve zindelik için inanılmaz derecede faydalı bir egzersiz şekli. Ayrıca yürüyüş, herhangi bir özel kıyafet, ekipman veya üyelik gerektirmediği için tartışmasız en erişilebilir egzersiz şekli.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.