Gıda Hattı

"Yurt İçinde Tüketilen Yaş Sebze ve Meyve de Kontrol Edilmeli"

10 Ocak 2008, 15:42
Paylaş

Yurt dışına yollanan yaş meyve ve sebze üzerindeki kalıntıların titizlikle incelenmesine karşın yurtiçinde aynı hassasiyetin gösterilmediğine dikkat çeken Özel MSM Gıda Kontrol Laboratuvarı Genel Müdürü Tarık Kubilay, gerekli tedbirlerin alınmasının şart olduğunu söyledi.

Türkiye'de yaklaşık 40 milyon ton yaş meyve ve sebze üretildiğini anlatan Kubilay, bunun yüzde 5'inin ihraç edildiğini kalan yüzde 95'lik gibi büyük bir kısmının ise iç piyasada tüketildiğini hatırlattı. Yurtdışında kalıntı kontrollerinin titizlikle yapılması nedeniyle üretimin ihraç edilen bölümü için büyük bir hassasiyet gösterildiğini kaydeden Kubilay, Türkiye'de ise ürünlerin hiçbir kontrolden geçmeden tarladan doğrudan pazara ya da hale gönderildiğini söyledi. Kubilay, Tarım Bakanlığı'nın bu konuda gereken tedbirleri alacağına inandıklarını bildirdi.

Türkiye'nin yaş meyve ve sebzeyi ağırlıklı olarak Rusya ile Almanya'ya ihraç ettiğini ve bu iki ticari ortağın da geçmişte zaman zaman kalıntı sorunları nedeniyle ürünleri geri gönderdiğini hatırlatan Kubilay, 2007'de yapılan yatırımlarla bu soruna ilişkin önlemleri büyük ölçüde aldıklarını anlattı.

2 milyon dolarlık yatırım

2007'de 2 milyon dolarlık yatırım yaparak LC-MSM cihazı aldıklarını anlatan Kubilay, bu cihazın Avrupa'da dahi yeni olduğunu ve AB'nin peptisit kalıntı formlarında yer alan etken maddelerin tümünü kontrol edebilecek özelliğe sahip olduğunu bildirdi. Kubilay, "Türkiye'de en fazla 30 ile 100 arasındaki etken madde kontrol edilebiliyor. Bu nedenle ihraç ürünlerinin kalıntı sebebiyle geri dönme olasılığı artıyordu. Yeni cihaz ile bu sorun tamamen ortadan kalkacak" diye konuştu.

Uluslararası akreditasyon çalışmalarının sürdüğüne de değinen Kubilay, şu anda kalıntı laboratuvarı, mikrobiyoloji, fiziksel, kimyasal, mineral ve toksin laboratuvarı olmak üzere 6 tane birimleri bulunduğunu, 2008'de genetik ve ambalaj laboratuvarlarını da bünyelerine ekleyerek 8 birime ulaşmak istediklerini dile getirdi. Kubilay, Türkiye'de Ankara İl Kontrol Laboratuarı dışında bu birimlerin tümüne aynı anda sahip olan başka bir laboratuar bulunmadığını söyledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.