Gıda Hattı

Yumurtayı "Kıran Kırana"

10 Ocak 2008, 04:38
Paylaş

Yumurta Üreticileri Tarımsal Birliği, yumurta tüketimini ocak ayının ortalarında ulusal kanallarda yayınlanmaya başlaşacak olan 'kıran kırana' kampanyası ile artıracak. "Günde bir yumurta kıran kazanacak" sloganı ile hazırlanan reklam filmlerinde yumurtanın içerdiği vitamin ve protein değerleri vurgulanarak sağlığa yararları anlatılacak.

Yumurta Üreticileri Tarımsal Birliği ikinci Başkanı ve Konya Yumurta Üreticileri Tarımsal Birliği Başkanı Hasan Konya, 2007'nin yumurta üreticileri açısından çok olumlu geçtiğini söyledi. Fındık tüketiminin artırılması için yayınlanan reklamlar gibi yumurta tüketimini artırmak için de tanıtıcı reklamlar hazırladıklarını belirten Konya, kampanyanın yayınına bu ayın içinde başlanacağını bildirdi. "Reklamlar yumurtayı tanıtıcı nitelikte olacak. Herkes yumurta tüketiyor ancak bilinçli değil. Herkesin bunları öğrenmesini istiyoruz" dedi.

Yumurta, yeni pazarlara açılacak 2007'de Türkiye bazında yumurta ihracatı rakamlarının toplam 60 milyon doların üzerinde gerçekleştiğini belirten Konya, "Yapılan 60 milyon dolarlık ihracatın yüzde 25'i Konya tarafından yapıldı. Üretimin en fazla yapıldığı ilimiz 15 milyon dolara yakın ihracat gerçekleştirdi. 2008 yılı ihracat hedefimiz ise ülke genelinde 100 milyon dolara ulaşmak. Gelecek yıl da yine Konya olarak bu rakamların yüzde 25'ini gerçekleştireceğiz" dedi.

Türkiye'den ve Konya'dan yoğun olarak yüzde 70-80'i Irak'a olmak üzere Suriye, Gürcistan, Azerbaycan ve İsrail'e ihracat yaptıklarını ifade eden Konya, Katar, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri ile görüşmelerinin sürdüğünü kısa bir süre sonra bu ülkelere de yumurta ihracatına başlayacaklarını kaydetti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.