Gıda Hattı

Yumurtanın kolisi yakında 100 tl olacak! Yumurta üreticileri isyanda, batıyoruz

11 Haziran 2022, 11:33
Paylaş
Yumurtanın kolisi yakında 100 tl olacak! Yumurta üreticileri isyanda, batıyoruz
Yumurtanın kolisi yakında 100 tl olacak! Gıda sektöründeki kıtlık mesajları fiyatların günden güne artışına sebep olmaktadır. Yumurta üreticileri, iflasların ve sektörden çıkan firma sayısının arttığını belirterek, "Piyasada yumurta tavuğu kalmayacak ve vatandaş 30’lu koliyi 100 liraya alacak" diyor. Peki; 2022 Yumurta fiyatları kaç lira, kaç TL? 30'lu yumurta paketi kaç para? Detaylar haberimizde

Temel gıda ürünlerine yapılan KDV indiriminin ardından, bazı marketlerde yumurta fiyatlarına indirim yansımadı. Vatandaşlar bu durumun ardından, market raflarındaki ürünlere zam yapıldığını, dolayısıyla yüzde yedi oranında KDV indiriminin fiyatlarda değişiklik yansıtmadığını söyleyerek şikayette bulundu. Ticaret Bakanlığı, gelen tepkiler üzerine, indirim öncesi zam uygulayan firmalar hakkında inceleme başlattı. Peki; 2022 Yumurta fiyatları kaç lira, kaç TL? 30'lu yumurta paketi kaç para? Detaylar haberimizde

“MALİYETLER DÜŞMEDEN ÜRETİM SÜRDÜRÜLEMEZ”

Bandırma YUM-BİR Başkanı Mehmet Aytekin:

Rekabet Kurulu’nun dönem dönem enflasyonu tetikleyen ürünler ile alakalı soruşturma açtığını biliyoruz. Şu anda da temel besin maddesi yumurta gündemlerinde. Dünyada artan emtia fiyatları ile ülkemizde artan döviz kuru maliyetlerimizi her geçen gün arttırıyor. Güncel yumurta maliyetimiz 1,4 lira, satış fiyatımız ise 0,90 kuruş civarında. Yem, enerji, nakliye maliyetlerimiz düşmeden, bu şartlarda yumurta üretimi sürdürülemez. Yumurta stoklanamayan ama her gün üretilen bir mal. Fiyatını sadece arz-talep belirler. Aksi olsaydı üretici hiç zarar etmezdi.

“PİYASADA YUMURTA TAVUĞU KALMAYACAK”

Tavşanlı YUM-BİR Başkanı Kemal Öztürk:

Yumurta üreticilerinin zararı son zamanlarda 4 kat arttı. Sektörde fiyatlar üzerinde bir anlaşma yapılarak tüketiciye daha yüksek fiyatla satış yapılması söz konusu olamaz. Eğer böyle bir anlaşma varsa niye ürettiğimiz yumurtayı zarar etmeyi göze alarak maliyetlerin altında satıyoruz. Yem ve enerji maliyetlerinde geldiğimiz nokta ortada. Üreticiler sürekli kümes kapatıp, tavukları kesime gönderip küçülüyor. Üreticilerimizin arkasındayız. Yumurta üreticileri batıyor. İflaslar ve sektörden çıkan firma sayısı artıyor. Piyasada yumurta tavuğu kalmayacak ve vatandaş 30’lu koliyi 100 liraya alacak. Savunmamızı yapacağız.

"ÜRETİM AZALACAK, FİYAT ARTACAK”

Kubatoğlu Yumurta Yönetim Kurulu Başkanı Naki Özkubat:

Açılan soruşturmayı doğru bulmuyoruz, zor bir dönemden geçen üreticinin küstürülmemesi gerekiyor. Yumurta üretiminin Türkiye’deki ekonomik değeri çok düşük. Bu nedenle yumurtanın kartelleşme grubuna girme şansı yok. Çorum’da ve ülke genelinde kartelleşme olması söz konusu değil. Eğer kartelleşme aranıyorsa yabancılaşmış gruplarda aranmalı. Türkiye’nin yumurta sektöründeki firmaların yüzde 99’u yerli ve milli üretici. Şu an büyük zararlar ediyoruz ama hiç sesimiz çıkmıyor diye üreticilerin üzerine geliniyor. Çorum’da geçmişte 174 yumurta üreticisi varken şu anda sadece 24 tane kaldı. Üretici olarak, 3-5 ay veya yılbaşında yumurta üretiminin azalacağını ve yumurta fiyatının artacağını düşünüyorum.

2022 YUMURTA FİYATLARI

2022 yılında bir adet yumurtanın fiyatı, 2,5 Türk Lirası.

10'lu yumurta paketinin fiyatı, 26 liraya ulaştı.

30'lu yumurtanın paketi ise 39-53 lira arasında satışa sunuluyor.

MARKET FİYATLARI

  • carrefoursa 30'lu yumurta 53-62 g :39,95
  • metro 30'lu yumurta : 49,95
  • hakmar 30'lu yumurta : 29,95

YUMURTA FİYATLARI İNDİRİMLİ Mİ ZAMLI MI?

Yumurta fiyatlarına yapılan zam, KDV indiriminin etkisiz kalmasına neden oldu. 30'lu L boy yumurta kolisi cuma günü yapılan zammın ardından market raflarında 36,5 TL'den 46 TL'ye yükseldi. Yüzde 7 oranında uygulanan KDV indirimine rağmen 42,90 TL ile raflarda satışa sunuldu. Bir yıl içerisinde yumurta fiyatı, yaklaşık yüzde 61 oranında zamlandı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.