Gıda Hattı

Yumurtacılar da Fındıktaki gibi Tanıtıma Başlıyor

13 Ocak 2008, 22:31
Paylaş

Yumurta tüketiminin Avrupa ülkelerinin çok gerisinde olması nedeniyle harekete geçen üreticiler, yumurtanın yararlarını dev bir tanıtım kampanyasıyla anlatacak

Fındık Tanıtım Grubu tarafından başlatılan ve fındık tüketimini artırmayı hedefleyen reklam kampanyası yumurtacılara da ilham oldu. Kuş gribi salgınıyla birlikte zor günler geçiren yumurta üreticileri, yarı yarıya düşen tüketimi artırmak için güçlerini birleştirerek yeni bir kampanya hazırladı. Bir süredir örgütlenme çalışmaları yürüten ve Türkiye Yumurta Üreticileri Merkez Birliği’ni (YUM-BİR) kuran yumurtacılar , 2007 yılının eylül ayında başlatmayı düşündükleri kampanyayı bitiremedikleri için 2008 yılına ertelemişti. Kısa bir süre sonra başlayacak olan kampanya ile Türkiye’deki yumurta tüketimini en az yüzde 10 artırmayı hedefleyen yumurtacılar, uzun vadede de tüketim oranını dünya ortalamasına çekmek istiyor.

Tanıtım projesinde, Milli Eğitim, Tarım ve Köyişleri ile Sağlık bakanlıklarının desteği alınacak. Kampanya okullar, hastaneler ve sağlık merkezlerinde tanıtılacak.

Yumurta kıran kazanacak

Gazete, dergi ve televizyon reklamlarıyla yapılacak olan tanıtım kampanyasının sloganı ise son anda bir değişiklik yapılmazsa “Günde bir yumurta kıran kazanacak” olacak. Kampanyada yumurtanın ne kadar yararlı ve ucuz bir protein kaynağı olduğunu doktorlar ve beslenme uzmanları anlatacak. YUM-BİR Genel Sekreteri Hüseyin Sungur, “Bizimki daha mütevazı bir çalışma olacak, fındıkçılar kadar paramız yok” dedi. Sungur, Türkiye’de yılda kişi başına düşen yumurta tüketiminin yaklaşık 140 adet olduğunu bu rakamın Avrupa’da 250, Amerika’da ise 270, Japonya’da 330, İsrail’de 300 olduğunu söyledi.

2007’de ihracat % 260 arttı

İç pazarda zor günler geçiren yumurtacılar, çareyi ihracatta buldu. Yumurtacılar 2006’da 18.9 milyon dolar olan ihracatlarını geçen yıl yüzde 260 artırarak 68.2 milyon dolara çıkardı. Yumurtacıların ihracat pazarları arasında ilk sırayı Kuzey Irak alıyor. İhracat yapılan diğer ülkeler ise Azerbaycan, Gürcistan ve İsrail.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.