Gıda Hattı

Yumurta yemek beyni güçlendiriyor!

11 Ocak 2017, 15:13
Paylaş
Yumurta yemek beyni güçlendiriyor!

Doğu Finlandiya Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi tarafından yapılan, 2.500 kişinin katıldığı bir araştırmaya göre yumurta yemek beyni güçlendiriyor.

Kolesterol alımı ve beynin bilişsel kapasitesi arasındaki bağlantıyı test etmek amacıyla yapılan araştırmaya, 2.500’e yakın Finlandiya erkek katıldı.

Araştırma kapsamında 1984-1989 döneminde veriler toplanmaya başlandı. Katılımcılar o dönemde 42-60 yaş aralığındaydı.

Yumurta yemek beyni güçlendiriyor

Elde ettikleri sonuçları American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlayan araştırmacılar katılımcıları genetik olarak ‘bunama’ riskine yatkın bireyler arasından seçti.

Doğu Finlandiya Üniversitesi’nden Maija Ylilauri’nin başını çektiğin bir araştırma ekibi, besinsel kolesterol alımının göreceli olarak yüksek olmasının bunama veya Alzheimer hastalığı riskini arttırmadığını belirledi.

Araştırma ekibi, "Aksine, makul seviyelerde yumurta tüketimi, bazı bilişsel performans alanları için faydalı.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Finli araştırma ekibine göre yüksek kolesterollü bir diyet ve sık yumurta tüketimi hafıza üzerinde olumsuz bir etki yapmıyor. Bu durum genetik olarak yatkın olan bireylerde de geçerli.

yumurta-gidahatti

Yumurta tüketimi nasıl fayda gösteriyor?

Araştırma ekibi, bu bulgunun yanında makul miktarda yumurta tüketiminin birçok bilişsel fayda sağladığına karar verdi.

22 yıllık bir takip süresini kapsayan araştırmada, yumurta tüketiminin hafızanın daha iyi çalışmasıyla bağlantılı olabileceği tespit edildi.

Ylilauri ve araştırma ekibi, çalışmayla ilgili olarak şunları ekledi: “Yumurta yemek, beynin frontal lob bölgesiyle ilgili nörofizyolojik testlerde ve icra işlevlerinde daha iyi performans göstermekle ilişkili.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.