Gıda Hattı

Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Çelikten :

13 Ağustos 2006, 15:54
Paylaş
"Sağlık Bakanlığı'nın kuş gribiyle ilgili açıklamasını medya abarttı"

Afyonkarahisar Yumurta Üreticileri Birliği (AF-YUM-BİR) Başkanı Mustafa Ali Çelikten, Sağlık Bakanlığı'nın, 'kuş gribi konusunda dikkatli olun' şeklindeki açıklamasını medyanın abarttığını savundu.

Yerel ve ulusal basında çıkan, 'kuş gribi salgını bekleniyor' haberlerine tepki gösteren AF-YUM-BİR Başkanı Çelikten, Sağlık Bakanlığı'nın, konuyla ilgili rutin açıklamasının farklı yönlere çekildiğini ileri sürdü.

Bu gelişmelerin ve haberlerin, kendine yeni gelmeye başlayan tavukçuluk sektörü tarafından kaygı ve endişe ile karşılandığını ifade eden Çelikten, "Afyonkarahisar'da tamamen kapalı ve entegre sistemlerde tavukçuluk yapılıyor. Yumurta, modern bir şekilde tesislerde ambalajlanarak sağlıklı koşullarda pazarlanıyor. Yumurta ve piliç ürünlerinde markası ve son kullanma tarihi bulunanların tüketiminde her hangi bir sakınca görülmemektedir" dedi.

Üretim yapan tavukçuluk sektörünün veri tabanının çıkartıldığına dikkat çeken Çelikten, Afyonkarahisar'da 9 milyon adet yumurta tavuğu kurulu kapasite olduğuna dikkat çekti. 5 milyon 400 bin adet mevcut yumurtlayan tavuktan günde 5 milyon adet yumurta alındığını ifade eden Çelikten, kuş gribi krizinden sonra bölge kapasitesinin sadece yüzde 65'inin kullanılabildiğini ifade etti. Çelikten, biogüvenlik konusunda eğitim seminerleri düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.