AramaArama
Gıda Hattı

Yüksek kolesterol kanserin yayılmasını nasıl etkiliyor?

25 Ağustos 2021, 15:56
Paylaş
Yüksek kolesterol kanserin yayılmasını nasıl etkiliyor?

Kanda yüksek kolesterol düzeylerinin meme kanseri riskini artırdığı, birçok başka kanseri de daha tehlikeli hale getirdiği biliniyordu. Yeni çalışma sürecin mekanizmasını ortaya koyuyor.

Nature Communications dergisinde yayınlanan çalışmada yer alan bilgilere göre meme kanseri hücreleri, çeşitli stres koşullarına karşı dayanıklılık geliştirmek ve tümör bölgesinden vücudun başka bölgelerine giderken ölmemek için kolesterolü kullanıyorlar.

Araştırmacılar, metastaz adı verilen ve kanser hücrelerinin vücuda yayılması anlamına gelen sürecin hücreler için birçok stres faktörü barındıran bir süreç olduğunu, çoğu kanser hücresinin bu süreçte öldüğünü ifade ediyor. Bu süreçte ölmeyen hücrelerin ise  stres kaynaklı hücre ölümünün üstesinden gelmek üzere bir mekanizma geliştirdiği, kolesterolün bu mekanizmanın yakıtı olarak görev gördüğü belirtiliyor.

Kanser hücreleri kolesterol yoluyla dayanıklılık kazanıyor

Fareler üzerinde yapılan çalışma, vücut içerisinde yayılmakta olan kanser hücrelerinin stres halinde içlerine kolesterol almaya başladıklarını gösteriyor. Bunların çoğu ölse de, hayatta kalan hücreler, stres durumunda hücre ölümüne yol açan doğal bir süreç olan ferroptoza karşı dayanıklılık geliştirerek çoğalma ve yayılma şansı buluyor.

Araştırmacılar bu mekanizmanın sadece östrojen negatif meme kanseri hücreleri için değil, melanom dahil başka birçok kanser için de geçerli olduğunu belirtiyor. Ancak ortaya koyulan mekanizmanın kanser terapisi çalışmalarına ışık tutabileceği ifade ediliyor.

Halihazırda bu mekanizmanın biyokimyasal sürecinin engellenmesine yönelik yeni tedaviler üzerinde çalışmalar yürütülmektedir. Bunun yanında araştırmanın sonuçları gerek ilaçlar, gerek beslenme ve egzersiz yoluyla kolesterolün düşürülmesinin sağlık için olası olumlu etkilerini de göstermektedir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.