AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

YSK’dan çok önemli uyarı!

YSK’dan çok önemli uyarı!
12 Ocak 2019, 16:08

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimler için takvim işlerken, YSK’dan çok önemli uyarı geldi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), “Beyan ettiği yerde oturmadığı belirlenen seçmenlerin kaydı dondurulacak” açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimler öncesinde çok sayıda seçmenin adres kaydırması yaptığını, buna izin vermeyeceklerini açıklamasının ardından Yüksek Seçim Kurulu (YSK) da, bu yönde bir açıklama yaptı.

YSK’dan çok önemli uyarı!

YSK’nın internet sitesinde yer alan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“31 Mart 2019 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimine ilişkin bazı bölgelerde seçmen hareketinin olduğu ve bu hareketin muhtarlık seçimlerini etkilemeye yönelik olarak yapıldığı hakkında; basında haberler yer almakta olup, bazı ilçe seçim kurulu başkanlıkları ile siyasi partilerden de Başkanlığımıza bilgiler ulaşmaktadır.

Beyan ettiği yerde oturmadığı belirlenen seçmenler oy kullanamayacak

4-17 Ocak 2019 tarihleri arasında muhtarlık bölgesi askı listeleri güncelleştirilmek üzere askıya çıkarılmıştır. Yapılan tahkikat sonucunda beyan edilen yerleşim yerinde oturmadığı belirlenen seçmenlerin kayıtları dondurulacak olup, bu durumda olan seçmenler askı süresi içinde gerçek yerleşim yerlerine kayıtlarını aldırmadıkları takdirde önceki yerleşim yerinde de oy kullanamayacaklardır.

Bu nedenle; seçmenlerimizin gerçek yerleşim yerlerinde kayıtlı olmaları, oy kullanma yetkileri bakımından yasal zorunluluktur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

http://www.ysk.gov.tr/tr/haber/basin-aciklamasi/77991

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.