AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Yöresel Ürünler Fuarı kapılarını açtı

Yöresel Ürünler Fuarı kapılarını açtı
13 Eylül 2017, 17:43

Antalya Ticaret Borsası'nın (ATB), TOBB desteğiyle bu yıl 8'incisini düzenlediği Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) açıldı.

“Sizin oraların nesi meşhur?” sloganıyla Antalya Expo Center'da düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX), 17 Eylül tarihine kadar açık kalacak. Yaklaşık 200 bin kişinin ziyaret etmesi beklenen fuarda, 70 il ve KKTC'den 125'i oda ve borsa, 16 kalkınma ajansı, 71 farklı kurum ve kuruluşun yanı sıra 200'ü aşkın firma ve 400'den fazla katılımcı yer alıyor.

yorex-2017-acilis-gidahattiFuarın açılış töreni, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Burdur Valisi Şerif Yılmaz, milletvekilleri, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Habip Asan ve Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır ile davetlilerin katılımıyla yapıldı.

yorex-mevlut-cavusoglu-gidahattiUluslararası YÖREX hayali

Açılışta konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, YÖREX'in uluslararası fuar haline getirilmesine yönelik hayalleri olduğunu belirterek, "Uluslararası fuar olması demek, Türkiye'nin her yerinden burada sergilenen ürünlerin dünyanın her yerine pazarlanması demek. Bunu yapabilmek için dünyanın her yerinden alım heyetleriyle üreticilerimizi, ürünlerimizi ve borsalarımızı buluşturmamız lazım" dedi.

Fuarda 2 bine yakın yöresel ürünün sergilendiğini belirten Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ise "Bu fuar özellikle yöresel ürünlerimizin daha fazla ticari değer kazanabilmesi, daha geniş bir coğrafyada satılmasının ve tanıtımının sağlanması ve hele hele coğrafi işaretler konusunda farkındalığın artırılması çok önemli. Dünyada hiçbir ülkede bu ölçekte zenginliği göremezsiniz" diye konuştu.

yorex-lutfi-elvan-gidahatti
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan

“Pazarımız dünya olmalıdır”

'Sizin oraların nesi meşhurdur' diye hangi il veya ilçeye gidilirse gidilsin mutlaka o yörenin meşhur, binlerce yıla sahip bir üretim anlayışı, el sanatları veya tarımsal bir yöresel ürününün görüleceğini belirten Elvan, “Bir ürün kendi ülkesinde markalaşmadan küresel ölçekte marka haline gelemez. İnsanlarımız yüzlerce yıllardır bu ürünleri üretiyor ve kullanıyor. Bu ürünleri nasıl dünyaya tanıtabiliriz ve yaygınlaştırabiliriz, bunun hesabını yapmak zorundayız" ifadelerini kullandı.

“Ekonomimiz düşman çatlatıyor”

Ekonomi üzerine de değerlendirmelerde bulunan Lütfi Elvan, “Ekonomimiz adeta düşman çatlatıyor. Türkiye ekonomisi hain darbe girişiminin travmasını atlattı. Hükümetimiz gerekli tedbirleri aldı ve bunun sonucunda ekonomimiz 2016 yılında yüzde 3,2 oranında büyüme gösterdi" diye konuştu.

yorex-rifat-hisarciklioglu-gidahatti“Değerlerimize sahip çıkalım”

Fuarda her bölge ve ilden Türkiye'nin zenginliğinin sergilendiğini belirten TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, “Kendi değerlerimize sahip çıkmazsak başkası gelir sahip çıkar. Coğrafi işaret konusunda epey mesafe kat ettik. 10 yıl önce yok denecek kadar azken bugün 230'a çıkmış durumda ve hedefimiz 500 ürüne yükseltmek. Gaziantep baklavası, Malatya kayısısı ve Aydın inciri, Avrupa'da tescillendi" dedi.

Coğrafi işaretlere artık 3 ayda tescil yapılabildiği ve masrafların ciddi ölçüde azaltılarak, coğrafi işaretli ürünlerde logo kullanım zorunluğu getirildiğini açıklayan Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Habip Asan ise Türkiye'de 230 ürünün coğrafi işaretli olduğu, 400'ünün işleminin devam ettiğini söyledi.

yorex-atb-ali-candir-gidahatti
Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır

“Yöresel ürünler memleket meselesi”

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ise yöresel ürünleri ekonomiye kazandırmanın bir memleket meselesi olduğunu söyledi. Gelecek kuşaklar için yöresel ürünlerin Coğrafi İşaret Tescili ile koruma altına alınması gerektiğini belirten Ali Çandır, “Çünkü Coğrafi işaretli ürünler eşsizdir, kendine özgüdür ve rakibi yoktur" dedi.

yorex-stant-gidahattiDünyada coğrafi işaret almış 100 milyar dolarlık bir pazar olduğuna vurgu yapan Çandır, “Bu pazardan gerekli payı almak için çok çalışmamız gerekiyor. 373 tane coğrafi işareti kabul edilmiş ürünümüz var, 2 bin 500 tane coğrafi işaret alabilecek potansiyelimiz var. Bu potansiyeli harekete geçirirsek vatandaşlarımıza yeni iş fırsatları doğacak” diye konuştu.

DHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.