AramaArama
Gıda Hattı

YÖK’ten üniversitelerde yüz yüze eğitim hamlesi!

19 Mayıs 2021, 11:25
Paylaş
YÖK’ten üniversitelerde yüz yüze eğitim hamlesi!

17 Mayıs’ta başlayan kademeli normalleşme ile birlikte YÖK de, üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlanabilmesi için harekete geçti. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Sağlık Bakanlığı’ndan “akademik ve idari kadrolardaki personel” ile “örgün öğretimde okuyan öğrencilerin” Eylül 2021’e kadar aşılanmalarını talep ettiklerini bildirdi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üniversitelerde yüz yüze eğitime başlanması için akademisyenler ile örgün öğretimdeki öğrencilerin de aşılama takvimine dahil edilmesini istedi.

YÖK’ten üniversitelerde yüz yüze eğitim hamlesi

YÖK’ten Sağlık Bakanlığına gönderilen yazıda, bütün dünya ülkeleri ile birlikte Türkiye'nin de yeni tip koronavirüs (Covid-19) küresel salgını ile bir yılı aşkın süredir mücadele ettiğine işaret edildi.

Sağlık sisteminin güçlü alt yapısı, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere ilgili kurumların ve sağlık çalışanlarının fedakârca gayretleri ve etkin yönetişim sayesinde küresel salgın ile mücadelede ülkenin başarılı olduğunun görüldüğü vurgulanan yazıda, bununla birlikte topyekün normalleşme sürecine geçilmesinin ancak aşılanmanın yaygınlaşmasıyla mümkün olacağı belirtildi.

Eylül ayına kadar aşılamanın tamamlanması istendi

YÖK'ün yazısında şunlar kaydedildi:

“Bu bağlamda ülkenin kalkınma hedeflerine ulaşmasında önemli bir yeri olan yükseköğretim sistemimizde eğitim ve öğretim faaliyetlerinin bütünüyle normalleşmeye geçilerek sürdürülmesi, yükseköğretim kurumlarımızda yüz yüze verilen örgün eğitim ve öğretim faaliyetlerinin 2021-2022 eğitim döneminde başlatılabilmesi ve sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesini temin için yükseköğretim kurumlarında görev yapan akademik ve idari personel ile örgün eğitimde okuyan öğrencilerimizin de öncelikli aşılama programına dahil edilmesi önem taşımaktadır. Aksi takdirde özellikle başta sağlık olmak üzere uygulamalı eğitim alanlarından mezun olacakların meslek icralarında telafisi mümkün olmayan sonuçlar üretmesi kuvvetle muhtemeldir.

Buna göre, yükseköğretim kurumlarındaki akademik ve idari kadrolardaki personeli ile örgün öğretimde okuyan öğrencilerimizin 2021 Eylül ayına kadar aşılanmalarının tamamlanması hususunda gereğini önemle arz ederim.”

YÖK Başkanı, sosyal medya hesabından paylaştı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç da, söz konusu başvuruya ilişkin twitter hesabından bir paylaşımda bulundu. Saraç, şu mesajları verdi:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın yönetiminde ülkemizde yürütülen yeni tip Küresel Covid-19 Salgını ile mücadelede başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere ilgili kurumların ve sağlık çalışanlarının fedakarca gayretleriyle başarılar elde edilmektedir.

Özellikle hızla yürütülen aşılama faaliyet ile salgına yönelik ülkemizde çok önemli bir mesafe katedilmiştir. Topyekün normalleşme sürecine geçilmesinin ancak aşılamanın yaygınlaşmasıyla mümkün olacağına inanmaktayız.

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığına yazı göndererek üniversitelerimizde yüz yüze eğitimin başlatılabilmesi için "akademik ve idari kadrolardaki personel" ile "örgün öğretimde okuyan öğrencilerin" 2021 Eylül ayına kadar aşılanmalarının tamamlanmasını talep ettik.

Sevgili öğrencilerimiz,

Ülkemizi de etkisi altına alan küresel salgın sürecinde ayrı kalmak zorunda kaldığınız okulunuzu, hocalarınızı ve arkadaşlarınızı çok özlediğinizin farkındayız.

Yeni YÖK olarak, sizlerin sağlığını her zaman olduğu gibi ön planda tutarak, yüz yüze eğitime geçiş için gerekli girişimlerde bulunacağız...”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.