Gıda Hattı

Yoksulluğa Karşı 'Ayağa Kalk ve Konuş'

17 Ekim 2007, 23:42
Paylaş

Küresel yoksullukla mücadele amacıyla, bugün dünyanın dört bir yanında milyonlarca insan uluslararası bir eyleme katılıyor. Her gün 50 Bin insanın önlenebilir nedenlerle ölmesini kınamak amacıyla düzenlenen kampanyanın adı 'Ayağa Kalk ve Konuş'.

24 saat sürecek kampanyaya, Filistin topraklarından Bangladeş'e, Kenya'dan Almanya'ya, yaklaşık 90 ülke katılıyor. Eylemi, 'Yoksulluğa Karşı Küresel Eylem Çağrısı' adlı grup ve BM Milenyum Kampanyası düzenledi.

90'a yakın ülkeden katılımcılar kamu alanları, okul, işyerleri,ibadethane, sport ve kültür merkezleri gibi yerlerde toplanarak, Birleşmiş Milletler'in belirlediği, ciddi yoksulluk içinde yaşayan insanların sayısının 2015'e kadar yarıya indirilmesi hedefine ulaşmada yeterince yol alınamamış olmasını protesto edecek ve kendi hükümetlerine, harekete geçme çağrısında bulunacaklar.

Geçen yıl da, 'Uluslararası Yoksulluğun Giderme Günü'nde düzenlenen bu küresel eyleme 23,5 milyon kişi katılmıştı. Kampanyanın düzenleyicileri bu yılki katılımın daha yüksek olmasını ve bir rekor kırarak Guinness Rekorlar kitabına girebilmeyi umuyorlar.

Bugün ayrıca BM Genel Merkezinde düzenlenecek törende Genel Sekreter Ban Ki-moon, 'Yoksulluğa Karşı Çıkın' kampanyasında diploımatlara ve BM personeline öncülük edecek.BM Genel Sekreteri Ban, "On milyonlarca kişi, bugün, yoksulluğa karşı çıktıklarını dile getirecek, Milenyum Kalkınma Hedefleri'ne ulaşulması gerektiğini vurgulayacak" dedi. Ban Ki-moon, "Bu insanlar, hem gelişmiş, hem de kalkınmakta olan ülkelerde, yurttaşların eyleminin, hükümetlerin atacakları adımlarla desteklenmesini ve yoksulluğa artık bir son verilmesi için siyasi irade gösterilmesini istiyor." şeklinde konuştu.

BM'nin Milenyum Hedefleri arasında, 2015 yılına dek, günde 1 dolardan az parayla yaşayan insanların ve açlıkla yüzyüze olan insanların sayısının yarıya indirilmesi bulunuyor.

BM Milenyum Kampanyası'nın başkanı Salil Shetty, "2000 Yılında dünya liderleri yoksulluğa son vermek için ellerinden geleni yapacakalrı ve Milenyum Hedefleri'ni 2015 yılına dek gerçekleştirecekleri sözünü vermişlerdi" dedi.

Bu yılın sözkonusu yolun yarısı olduğunu anımsatan Salil Shetty, dünyada hala bir milyara yakın insanın günde 1 dolardan az parayla yaşadığını vurguladı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.