AramaArama
Gıda Hattı

YÖK Başkanlığına atama: Yekta Saraç gitti, Erol Özvar geldi

30 Temmuz 2021, 07:47
Paylaş
YÖK Başkanlığına atama: Yekta Saraç gitti, Erol Özvar geldi
Cumhurbaşkanlığı Kararları ile Prof. Dr. Yekta Saraç Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına, Prof. Dr. Erol Özvar ise YÖK Üyeliği ve YÖK Başkanlığına atandı.

Marmara Üniversitesi’nin resmi sosyal medya hesabından YÖK Başkanlığına Rektör Prof. Dr. Erol Özvar’ın atandığı duyuruldu. Bu paylaşım daha sonra silinirken, ilerleyen saatlerde Prof. Dr. Yekta Saraç’ın Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına, Prof. Dr. Özvar’ın ise YÖK Üyeliğine ve YÖK Başkanlığına atandığına dair iki ayrı atama kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar’ın Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığına atandığı haberi, ilk olarak üniversitenin resmi twitter hesabından “Rektörümüz Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK Başkanı olarak atanmıştır. Ülkemize, eğitim ve öğretim camiamıza hayırlı olmasını diliyoruz” ifadeleriyle duyuruldu.

Ardından Rektör Özvar’ın özgeçmişi de paylaşıldı.

Ancak Cumhurbaşkanlığı atama kararı Resmi Gazete’de yayımlanmadan yapılan bu paylaşımlar, daha sonra sosyal medya hesaplarından silindi.

Saatler sonra Resmi Gazete’de yayımlandı

Bu gelişme medya organlarına yansırken, saatler sonra Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına atanmasını da kapsayan Cumhurbaşkanlığı Tarafından Yapılan Atamalar Hakkında Kararlar (Karar: 2021/364, 365, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373), 30 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına atanmasıyla YÖK Başkanlığı görevi resmen sona eren Prof. Dr. Saraç’ın, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu’nun görevden alınması sürecindeki rolü nedeniyle tepkilere hedef olduğu, ayrıca YÖK Başkanlığına yeniden atanmak istemediği belirtilmişti.

Önce YÖK Üyeliğine, ardından YÖK Başkanlığına atandı

YÖK Başkanı Saraç’ın görev süresi uzatılmazken, YÖK Başkanlığına Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar’ın atanması, iki ayrı kararla gerçekleştirdi.

Mevzuat gereği, YÖK Başkanlığına atanabilmek için YÖK Üyesi olmak gerekiyor. Bu nedenle, ilk olarak Yükseköğretim Kurulu Üyeliğine, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol ÖZVAR’ın Seçilmesine Dair Karar (Karar: 2021/374) Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yine aynı Resmi Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına, Yükseköğretim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Erol ÖZVAR’ın Seçilmesine Dair Karar (Karar: 2021/375) ile de Özvar, YÖK’ün yeni Başkanı oldu.

Erol Özvar kimdir?

İktisat ve iktisat tarihi profesörü olan Erol Özvar, 1966 yılında İstanbul doğdu. 1989 yılında Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü’nde lisans mezuniyetini tamamladı. Aynı üniversitede iktisat tarihi alanında yüksek lisans ve doktora yaptı.

Bilimsel çalışmaları genel olarak Orta Doğu’ya ve özel olarak Osmanlı Devleti’ne özgü ekonomik ve mali kurumlardaki değişmeleri ele alır. Erol Özvar’ın Türkçe ve yabancı dillerde yayınlanmış çalışmaları içinde Osmanlı Maliyesinde Malikane Uygulaması (İstanbul: Kitabevi Yayınları 2004) isimli kitabı, Garanti Bankası’na bağlı Osmanlı Bankası Arşivleri ve Araştırma Merkezi tarafından 2005 yılında kitap dalında en iyi eser ödülüne layık görüldü. Daha sonra Mehmet Genç ile birlikte Osmanlı bütçelerini yayına hazırladı. Osmanlı Maliyesi: Kurumlar ve Bütçeler (İstanbul: Garanti Bankası Osmanlı Bankası Arşivleri ve Araştırma Merkezi 2006) adıyla ve 2 cilt halinde yayınlanan bu eser, 2013 yılında Uluslararası Halil İnalcık Tarih Ödülü’ne layık bulundu. 2009-2012 tarihleri arasında Harvard Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Merkezi’nde ve araştırma desteği kazandığı Harvard Hukuk Fakültesi İslam Hukuku Araştırmaları Programı’nda ziyaretçi öğretim üyesi olarak çalıştı. Türk Tarih Kurumu’nun bilim kurulu üyeliği yaptı ve Uluslararası Türkiye’nin Sosyal ve Ekonomik Tarihi Birliği’nin idare kurulu üyesidir. Uluslararası iktisat tarihi kurumunun bilim kurulu üyesidir. (Fondazione Istituto Internazionale di Storia Economica F. Datini (İtalya).)

İktisat Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Erol Özvar evli ve üç çocuk babası.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.