Gıda Hattı

Yoğurt nasıl yapılır? Evde yoğurt yapımının riskleri nelerdir?

19 Eylül 2021, 15:30
Paylaş
Yoğurt nasıl yapılır? Evde yoğurt yapımının riskleri nelerdir?
Yoğurt nasıl yapılır? Evde yoğurt yapımı tarifi. Birçok kişi dışarıda hazır satılan yoğurtlardan ziyade yoğurdu evde yaparak tüketmeyi tercih ediyor. Peki yoğurt nasıl yapılır? Evde yoğurt yapımının riskleri nelerdir? 

Yoğurt nasıl yapılır? Evde yoğurt yapımı tarifi. Birçok kişi dışarıda hazır satılan yoğurtlardan ziyade yoğurdu evde yaparak tüketmeyi tercih ediyor. Peki yoğurt nasıl yapılır? Evde yoğurt yapımının riskleri nelerdir? 

Evde yoğurt yapımının riskleri nelerdir?

Onkolog Doç. Dr. Yavuz Dizdar, ev yoğurdu ve hazır yoğurtlar hakkında bilmeniz gerekenleri anlattı...

Açık yoğurdun daima çok daha iyi olduğunun önemini vurgulayan Doç. Dr. Yavuz Dizdar, sağlık için yoğurt yenmesinin şart olduğunu ifade etti. Bazı farklı düşünceler olsa da uzmanların genel görüşü evde yapılan yoğurdun sağlıklı olduğu yönünde.

Bu anlamda ev yoğurdunun sağlık açısından önemini değerlendiren Onkolog Doç. Dr. Yavuz Dizdar, iyi bir yoğurdun insan vücudu için vazgeçilmez olduğunu söyledi. İyi bir ev yoğurdunun ne şekilde yapılması gerektiğini anlatan Doç. Dr. Yavuz Dizdar evvela iyi bir süt bulunması gerektiğinin altını çizerek, "Ev yoğurdu dediğiniz zaman, bu süt açık süttür. Piyasadan günlük pastörize süt de alabilirsiniz ama onların hepsi belli bir işlemden geçiyor. Bu işlemlerde sütün yağını alıyorlar, biraz homojen hale getiriyorlar. Dolayısıyla sizin burada tutturduğunuz yoğurt bir miktar kıymet kaybediyor" dedi.

İyi süt bulma şansının olduğunu söyleyen Doç. Dr. Dizdar tarifine şu şekilde devam etti: "Süt bir taşım kaynadıktan sonra ılındığı zaman, ki ev kadınları ve uğraşan insanlar iyi bilirler, süt parmağınızın değeceği sıcaklığa eriştiğinde mayalanıyor. Bu noktada insanların aklı karışıyor. Bir kısmı diyor ki 'hazır mayalar var, onlardan kullanalım'. Nohuttan da maya yapabilirsiniz, başka bir şeyden de maya yapabilirsiniz, bir yerden aldığınız yoğurdun mayasını da kullanabilirsiniz. Bunların her biri ayrı bir ekosisteme dönüşür. Yani standart yoğurt diye bir kavram yok."

Yoğurt yaparken tercih edeceğiniz sütün daha sağlıklı ve hijyenik kurallara uygun olarak size ulaşması çok önemli. Zira süt mikroorganizmaların üremesi için çok iyi bir ortam meydana getirdiğinden çok basit bozuluyor. Yoğurdunuzu günlük sütten yapmaya veya açık süt alıyorsanız güvenilir yerlerden almaya dikkat edin. Günlük süt alsanız dahi ocağa koyduğunuzda muhakkak kaynatın. Özellikle iyi kaynamayan açık sütlerden başta tüberküloz, brusellozis ve kuduz olmak üzere pek çok hastalık bulaşabiliyor. Açık sütü kaynatırken fokurdadıktan sonra ocağın altını kısıp, en fazla 5 dakika daha kaynatın. Yapılan çalışmalar, gereğinden çok kaynatılan sütteki vitamin ve minerallerde büyük kayıp olduğunu ortaya koyuyor.

Yoğurdun faydaları 

Yoğurt, sütün laktik asit fermantasyonu sonucu elde edilmektedir. Streptococcus thermophilus” ve “Lactobacillus delbrueckii subsp. Bulgaricus” bakterileri bu fermantasyonu yani mayalanmayı sağlamaktadır. Süte göre laktoz oranı düşük olmakla birlikte kalsiyum, protein ve kuru madde oranı yüksektir. Birçok mineralin yanında B grubu vitaminleri, A vitamini ve E vitamini içermektedir. Yoğurt içerdiği kalsiyumdan dolayı yalnızca kemik ve dişler için değil hem de içeriğindeki magnezyum ve potasyumdan dolayı kas özellikleri ve sinir iletimleri için önemlidir. Sindirim sistemi ve bağırsak florası için yoğurtta bulunan probiyotikler çok faydalıdır.

Probiyotikler bağırsağın doğal florasının hastalığa sebep olan her çeşit zararlı organizmaya karşı korumaktadır. Bağışıklık sistemi hücrelerinin büyük bir bölümü bağırsaklarda bulunmaktadır ve bağırsakların kuvvetli olması bağışıklık sisteminin de kuvvetli olması demektir. Yoğurt içerdiği probiyotikler sayesinde hem bağırsak florasını hem bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bağırsak florasını düzenlemiş olduğu için kolon kanseri riskini düşürmekte, bağışıklığı güçlendirdiği için alerjik hastalıklara karşı direnci arttırmaktadır. Yoğurt, süte göre düşük laktoz içeriğine sahiptir. Bu sebeple sütü tolere edemeyen bireyler için yoğurt tüketimi uygundur.

100 gram yoğurtta 4,5 gram protein bulunur. Yoğurt gibi proteini yüksek besinler, kasların gelişimini desteklerken düşük proteinli gıdalara göre daima daha doyurucudur. Yoğurt zengin kalsiyum içeriyle de öne çıkmaktadır. Kalsiyum kemiklerin dişlerin kuvvetli olmasını sağlamakta olan mineraldir.100 gram yoğurt kalsiyum gereksiniminin %15’ini karşılayabilmektedir. Yoğurttan alınan kalsiyum yağ yakımını da hızlandırmaktadır. Yoğurt ayrıca potasyum, fosfor, riboflavin, iyot, çinko, A, E ve B vitaminleri içermektedir. Bu da yoğurdu gastrointestinel bozukluklara, hipertansiyona yol açan kötü kolesterol ve kalp-damar hastalıklarına karşı kuvvetli bir koruyucu haline getirmektedir. Ayrıca yoğurt ilk sırada olmak üzere fermente süt ürünleri tüketimi neticesinde meme kanseri riskinin azaldığı belirlenmiştir.

Evde yoğurt yapımı tarifi

 • 1 litre süt
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 tutam şeker
 • 1 tutam tuz

Yoğurt nasıl yapılır?

Öncelikle süt tencerenin ağzı açık vaziyette orta ateşte kaynatılır, kaynama başlayınca kısık ateşte 10-15 dakika daha kaynatılır. Kaynayan süt hafif el yakacak dereceye kadar soğutulur. Bir kase içerisine maya olarak kullanılacak ve tercihen suyu alınmış damızlık yoğurt konur ve üzerine şeker ve tuz atılıp iyice karıştırılır. Kaynayıp biraz soğumuş süt ile maya için hazırladığımız karışım çırpılır. Ve ardından tüm malzeme süte eklenir. Yoğurdun mayalandığı tencerenin ağzı hava almayacak şekilde kenarlarından sıkıca kapatılır. Çift kat bez ile sarmanızı öneririz. Tencere tamamen bezin içinde kalmalıdır. 4 saat sonra tencerenin üzeri açılıp kontrol edilir ve bir sorun yoksa hemen buzdolabına kaldırılır ve yaklaşık bir gün dinlendirilir. Ayrıca mayalanma süresinde yazın 5 saati geçirmeyin. Kışın 6 saat idealdir. Buzdolabında bir gün dinlenmesi, olgunlaşması ve suyunu çekmesi gerekmektedir. Afiyet olsun...

Ev yoğurdunun faydaları nelerdir?

 • Bağırsak sağlığını korur
 • Diş ve kemik sağlığını destekler
 • Kolesterolü düzenler
 • Kas gelişimini destekler
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Tatlı isteğinin önüne geçer
 • Yağ yakımını destekler
 • Tansiyonu düzenler
 • Cilt ve deri hastalıklarına karşı korur

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.