AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

YKS sınavı için hangi önlemler alınacak? ÖSYM Başkanı açıkladı

YKS sınavı için hangi önlemler alınacak? ÖSYM Başkanı açıkladı
21 Haziran 2021, 20:52

Sosyal medya hesabından hafta sonu yapılacak YKS 2021 ile paylaşımda bulunan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Covid-19’a karşı önlemleri de açıkladı. Sınav binaları dezenfekte edilecek, binaların bahçesine adaylar ve görevliler dışında kimse alınmayacak, adaylara bina girişinde maske dağıtılacak.

Ölçme, Seçme, Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, sosyal medya hesabından hafta sonu yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile ilgili bilgiler paylaştı.

2021-YKS, 26-27 Haziran tarihlerinde cumartesi günü saat 10.00’da Temel Yeterlilik Testi (TYT), pazar günü saat 10.00’da Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve pazar günü saat 15.30’da Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere üç oturumda gerçekleşecek. Adaylara TYT'de 120 soru için 135 dakika, AYT'de 160 soru için 180 dakika, YDT'de 80 soru için 120 dakika süre verilecek.

YKS’da Covid-19 önlemleri

ÖSYM Başkanı Aygün, YKS dolayısıyla Covid-19 salgınına karşı alınacak önlemleri de şöyle açıkladı:

“Sınav binaları sınavdan önce detaylı olarak temizlenecek ve dezenfekte edilecek.

Bina önlerinde yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için sınava en fazla bir yakınınız ile geliniz. Sınav binalarının bahçelerine adaylar ve görevliler dışında hiç kimse alınmayacak.

Sınav binasına girişte, bina içerisinde ve sınav binasından çıkışta adayların sosyal mesafeyi korumaları için görevliler tarafından yönlendirme yapılacak.

Bina girişinde adayların ellerine dezenfektan uygulanacak, adaylara maske dağıtılacak. Bina girişinde adaylara el dezenfektanı dağıtılacak. Adaylar kendi maskeleri, siperlikleri ve el dezenfektanlarıyla sınava girebilecekler. Sınav görevlilerimiz lateks eldiven kullanacak.

Adaylar sınav süresince maskelerini çıkarabilecek

Adaylar sınav salonlarına geçip sıralarına oturduktan sonra sınav süresince maskelerini çıkarabilecek. Ancak sınav görevlilerimiz maskelerini çıkartmayacak.

Sınav saatinden en az 1 saat 15 dakika önce sınav binasında hazır olunuz. Sınava Giriş Belgesi ve fotoğraflı geçerli kimlik belgesi olmadan sınava giremeyeceğinizi unutmayınız. Adaylar, sabah oturumlarında saat 10.00'dan sonra, öğleden sonra oturumunda ise saat 15.30'dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

Detaylı bilgi için http://osym.gov.tr sitemizden 2021-YKS Kılavuzu'nu dikkatlice okuyunuz. Sorularınız için 444 ÖSYM (6796) Çağrı Merkezimizi arayabilirsiniz.”

İHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.