Gıda Hattı

Yiyenler mutlu oluyor, çikolata tüketimi artıyor!

17 Aralık 2021, 15:02
Paylaş
Yiyenler mutlu oluyor, çikolata tüketimi artıyor!

Mutluluk hormonu salgılamasını artırdığı bilinen çikolata tüketiminin her geçen yıl arttığını belirten sektör temsilcileri, çikolata kategorisinde 2021’de büyüme oranının yüzde 27 olduğunu kaydettiler.

150’yi aşkın ülkede faaliyet gösteren ve bünyesinde Milka, Toblerone gibi dünyaca ünlü çikolata markalarını bulunduran Mondelēz International Türkiye’nin Genel Müdürü İhsan Karagöz, yeni bir yılı karşılamaya hazırlanırken son iki yıldır pandemi ile birlikte daha da artan çikolata tüketimi ve yeni trendlerle ilgili bilgi verdi.

“Çikolata, pandemide en çok büyüyen atıştırmalık kategorisi”

Yıl geneline bakıldığında çikolata kategorisinin büyümeye devam ettiğini belirten Karagöz, çikolata kategorisinde yüzde 27 oranında artış olduğu bilgisini vererek, şunları söyledi:

“Pandemi döneminde atıştırmalık sektörü büyüme gösterdi. Pandemi öncesi dönem ile kıyasladığımızda şekerleme kategorisinin yüzde 22’lik bir büyüme elde ettiğini görüyoruz Bisküvi ve kek ise şekerleme kategorisi içinde çikolata ile birlikte en çok büyüyenler arasında yer alıyor. Pandemi öncesi döneme göre bisküvinin yüzde 18, çikolata kategorisinin ise yüzde 30 büyüdüğünü söyleyebiliriz.

Yılbaşı öncesi çikolata tüketimi yüzde 20 artıyor

Yeni bir yılı karşılamaya hazırlanırken bu dönemde çikolata tüketiminin de artış gösterdiğini belirten Karagöz, “Çikolata tüketimi yeni yıl döneminde diğer zamanlara göre oldukça artmakta. Özellikle insanların pandemi dolayısıyla daha çok evde kutlamalara yöneldiği bu zamanlarda bu artışın daha da yükseldiğini görüyoruz. Yılbaşı döneminde çikolata tüketimi, normal zamandan yaklaşık olarak yüzde 20 daha fazla oluyor ve bu oran her yıl biraz daha artıyor.” dedi.

Çikolatada hangi tür ve aromalar öne çıkabilir?

Mondelēz International Türkiye Genel Müdürü Karagöz, önümüzdeki dönemlerde bizi bekleyen çikolata çeşitleri hakkında da, “Önümüzdeki dönemde farklı aromalar, çeşitler olacaktır. Ben özellikle pazarda çok beğenilen bir bisküvi tadı ile yine tüketicinin çok tercih ettiği bir çikolatanın karışımı ile ortaya çıkan ürünlerin (Milka-Oreo Sandviç çikolata gibi) özellikle tercih edildiğini edileceğini tahmin ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.