AramaArama
Gıda Hattı

Yiyecek ve içecek sektöründe 'Yerli ve Milli Kart' hayata geçiyor

25 Şubat 2016, 10:42
Paylaş
Yiyecek ve içecek sektöründe 'Yerli ve Milli Kart' hayata geçiyor

Yiyecek ve içecek sektörü esnafının yüzünü güldürecek ‘Yerli ve Milli Kart’ projesi hayata geçiyor. Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu, yemek çeklerine ödenen komisyon oranlarını sıfıra indirecek, ayrı bir pos makinası ve masrafı gerektirmeyecek  GUSTOKART ve esnafın kar oranını gözeten AHİKART’ı çıkarttı.

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonundan yapılan açıklamada, her yönüyle cazip görünen yiyecek ve içecek sektöründe, lokantaların aşırı ve plansız çoğalmasının yarattığı dar boğazın, arz ve talebin bozulmasına yol açtığı belirtilerek,  işletme masraflarının kâr oranlarını aşağı çektiği ve iflasa neden olduğu kaydedildi.

gustokart-ve-ahikart-gidahattiAçıklamada, esnafın menfaatine gibi görünen, yemek çeki firmalarına ödenen komisyonların zamanla kar hadlerini aştığına dikkat çekilerek, “komisyon oranlarını sıfıra indirecek, ayrı bir pos makinası ve masrafı gerektirmeyecek, ufak bir maliyetle kullanacağınız kendi milli yemek kartımız GUSTOKART’ı çıkardık.”denildi.

Öte yandan açıklamada, esnafı rahatlatacak, tedarik sistemini oluşturarak, ürün karlılığının artmasını sağlayan AHİKART hakkında da bilgi verilerek, “Ahilik geleneğimizden esinlenerek AHİKART’ı çıkardık. Esnafımızın daha uygun fiyatlarla ürün alarak karlılığının daha da artmasını sağlayacak olan Ahi Kart ile anlaşmalı olduğumuz tedarikçilerden, uygun koşullarda gıda ve sarf malzemelerinizin teminini sağlayacağız.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, GustoKart ve Ahikart  hakkında şu bilgilere yer verildi:

GustoKart Nedir?

GUSTO kelime anlamıyla her ne kadar “yeme-içmeden zevk alma” olarak çağrışım yapsa da açılım olarak “Gıdanın ustaları toplandık, Kartımızı çıkardık” anlamında düşünülerek isimlendirilmiştir. Hâlihazırda kullanılmakta olan yemek kartlarına alternatif olarak üretilen bu kart, Odeabank işbirliği ile hayata geçmiş bir DeBit Mastercard‘dır. Yani, önceden yükleme yaparak üye işyerlerinde kolaylıkla ödeme yapabileceğiniz bir kart. Ülkemizde genellikle kurumsal olarak kullanılmakta olan kartlara alternatif olan GustoKart, diğerlerinden farklı olarak harcadıkça kazandıran bir kart. Yüzde 5 ile yüzde 50 arasında indirim kampanyalarının yanı sıra müşteri sadakat sistemi çerçevesinde birçok avantajı da beraberinde getirecek olan GustoKart’ın, her şeyin başında tamamen yerli ve milli yemek kartı olması nedeniyle de tercih sebebi olacağını ümit etmekteyiz. Yani en birincil hedefimiz, az evvel dile getirdiğimiz potansiyelin yurdumuzda kalması, Türkiye’nin ve Türk Esnaf ve Sanatkarı’nın ekonomisinin menfaatleri doğrultusunda işlemesidir. GustoKart’taki dağıtım hedefimiz ilk etapta 2 milyon kart olup, bu sayı ilerleyen yıllarda sisteme dahil edilmesi planlanan bir dizi eklemelerle daha da artırılacaktır. Ayrıca bu sisteme dahil olanlar herhangi bir POS cihazından ödemelerini gerçekleştirebilecek, dahası esnaflar da ekstra bir maliyetle karşı karşıya kalmayacaklardır. Bizim sistemimizde sigorta bedeli , komisyon bedeli , kasko bedeli, kargo ücreti, data bedeli , depozito ücreti gibi maliyetler yok. Sadece günlük kullanım bedeli karşılığı olan 5 TL var. Bunu da Eylül ayına kadar hiçbir şekilde talep etmeyeceğiz.gustokart-ahikart-gidahatti

AhiKart Nedir ?

Bilindiği üzere, Türk Esnaf ve Sanatkarı,  Ahilik Gelenek ve Görenekleriyle bezenmiş, usta çırak ilişkisi çerçevesinde terbiye almış, saygı, sevgi ve çalışkanlık gibi temel noktaları kendisine hayat felsefesi olarak hedef koymuş olan bir oluşumdur. Buradan yola çıkarak Esnaf ve Sanatkarımızın kullanımına sunduğumuz AhiKart’ın ismi de buradan gelmektedir.

AhiKart, esnafımızın tedarik ve sarf malzemeleri tüketiminde kullanabileceği, anlaşmalı firmalardan iskonto, taksit ve taksit erteleme gibi imkanların yanında, kampanyalar dahilinde alış veriş yapabilecekleri sektörel bir Kredi Kartıdır. Faiz oranları düşük, ödeme kolaylıkları bakımından cazip, esnafın gerek toptan alışverişlerinde gerekse şahsi alışverişlerinde kullanabileceği çift bakiyeli bir karttır. Bu kart, sisteme dahil olan esnafımıza yönelik olup, iş hacmini ve ekonomik koşullarını iyileştirmeye yönelik, kredibilitesi yüksek bir sistemin ürünüdür. ODEABANK tarafından sağlanan bu karta ilave olarak, yine ODEABANK tarafından kredi vb. bankacılık ürünleri ilerleyen zamanda sistem dahilinde esnafımızın kullanımına sunulacaktır.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.