Gıda Hattı

Yirmilik dişler, neden yetişkinlikte çıkar? Bilim insanları cevabı buldu…

10 Ekim 2021, 12:05
Paylaş
Yirmilik dişler, neden yetişkinlikte çıkar? Bilim insanları cevabı buldu…

Yirmilik dişler, adından da anlaşılacağı gibi yirmili yaşlarla birlikte çıkmaya başlar. İstisnai vakalar bir tarafa, bu hassas zamanlamanın nedenini merak ettiniz mi?

ABD’deki Arizona Üniversitesi’nden araştırmacılar, bu soruya cevap bulduklarını düşünüyor.

Kemik ve dişlerin 3 boyutlu modellerini çıkararak inceleyen ekip, çalışmalarından elde ettikleri bulguları Science Advances dergisinde yayınladı.

Sonuçlar, azı dişlerinin çıkma zamanının, büyüyen kafataslarımızın hassas biyomekanik dengesiyle ilişkili olduğunu gösterdi.

Gerçek dişlerimiz, 6, 12 ve 18 yaşlarında olmak üzere, 3 aşamada çıkar. Zamanlamada belirleyici etkenlerden biri de dişin çıkabileceği boşlukla ilgilidir. Eğer çene, süt dişleri yerine yetişkin dişlerinin sığması için yeterince büyük değilse, dişler çıkmaya başlamaz.

İnsanların ağzında, dişler için olan alanın çok büyük olduğu söylenemez. Birçok insanın yirmilik diş sorunları yaşaması da bu nedenledir.

Araştırma ekibinde yer alan, Arizona Üniversitesi’nde paleantropoloji uzmanı olan Gary Schwartz, “Sonuçlar, çenelerimizin çok yavaş büyüdüğünü gösteriyor. İnsan yüzünün kısa olmasıyla birlikte bu durum, yirmilik dişin mekanik olarak güvenli bir şekilde çıkabileceği zamanın gecikmesine sebep oluyor” diye konuştu.

Özetle yirmilik dişler, kafatasımızın -çıkacak dişlerin çenemize zarar vermeyecek derecede- gelişmesinden sonra çıkabiliyor.

Yirmilik dişler erken çıkarsa ne olurdu?

İnsandaki yirmilik işler 2 alt çene ve şakak kemiği ekleminin önüne geliyor. Bu şekilde çene ve kafatası arasında ‘menteşe’ benzeri bir yapı oluşturuyor. Bu 2 pivot noktasının birbiri ile uyumlu şekilde hareket etmesi gerekiyor. Çiğneme ve ısırma sırasında, bir miktar kuvveti diğer tarafa aktarıyorlar.

Eğer yirmilik diş erken yaşlarda çıksaydı, yukarıda anlattığımız çalışma prensibi nedeniyle, henüz yeterince gelişmemiş olan çene kemiği, çiğneme sırasında zarar görebilirdi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.