AramaArama
Gıda Hattı

Yine Manisa… Yine askerler zehirlendi...

18 Haziran 2017, 10:39
Paylaş
Yine Manisa… Yine askerler zehirlendi...

Manisa’daki askeri birliklerde son 1 ay içinde yaşanan zehirlenme vakalarına bir yenisi eklendi. Yüzlerce asker hastaneye kaldırılırken, birliğe yemek veren şirketin sözleşmesi feshedildi, 19 şirket çalışanı gözaltına alındı. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, yemekten 590 askerin etkilendiğini, 372 askerin hastanelere sevk edildiğini, hayati tehlikesi bulunan asker olmadığını açıkladı. Işık, Batı Kışla'da 23 Mayıs'ta yaşanan ve 1 askerin hayatını kaybettiği zehirlenme olayının salmonella bakterisinden kaynaklandığının belirlendiğini de bildirdi.

Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı'nda akşam yemeği sonrası rahatsızlanan 590 asker, besin zehirlenmesi şüphesiyle hastanelere kaldırıldı.

manisa-asker-besin-zehirlenmesi-gidahatti372 asker Manisa'daki hastanelere sevk edilirken, 200'ün üzerinde asker de kusma ve bulantı şikayetiyle komutanlık bünyesindeki revirde ve kışlaya kurulan çadırlarda müşahede altına alındı.

Sağlık personeli göreve çağrıldı

Olay üzerine bölgedeki hastanelerde çalışan sağlık personeli acil görev başına çağırılırken, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer olaya ilişkin ilk açıklamasında, “500 askerimizin rahatsızlandığını öğrendik, şu an araştırıyoruz. Üzücü olan durum, bazı askerlerimizin durumu düne nazaran daha ciddi” dedi.

Milli Savunma Bakanı Işık Manisa’da

Manisa’ya giden Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, EDOK Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu ve Vali Mustafa Hakan Güvençer ile birlikte Manisa Merkez Efendi Hastanesi’nde tedaviye alınan askerleri ziyaret etti.

manisa-asker-fikri-isik-gidahattiZiyaretin ardından açıklamalarda bulunan Işık, rahatsızlanan asker sayısının 590 olduğunu, bunlardan 372’sinin hastaneye sevk edildiğini belirterek, “Bu akşam saat 18.00’de akşam yemeği sırasında Batı Kışlası’nda toplu rahatsızlanma şikayetiyle askerlerimiz hastanelere sevk edildi. Bu akşam yemeğinde toplam 5 bin 470 askerimiz yemek yedi. Bu yemekten etkilenen asker sayımız 590. Yemekten etkilenen askerlerimizin ilk muayeneleri ve müdahaleleri yapıldı. Hastanelere sevk edilen asker sayımız 372” dedi.

Askerlerin hayati tehlikesinin olmadığını belirten Bakan Işık, "Şu anda hastanelerimizde olan asker sayımız 72. Bu askerlerimizden hayati tehlikesi olan yok. 51 askerimizi tedbir amaçlı hastanelerimizde tutuluyor. Batı Kışla’da 40 askerimiz müşahede altında. Bu olayı tüm detaylarıyla değerlendirme imkanımız oldu. Kışlaya yemek sağlayan şirketin sözleşmesi feshedildi" diye konuştu.

“Suda bir problem yok”

Olayın ardından hızlı bir şekilde tedbirlerin alındığını vurgulayan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, alınması gereken tedbirlerin alındığını, kışlada görevli 3 askeri tabip, 14 hemşire, 7 sağlık personeline ilave olarak, Sağlık Bakanlığı’nın 15 doktor ve 51 sağlık personeli görevlendirdiğini ve hızla müdahale edildiğini söyledi. Işık, “Halk sağlığı ekiplerinin yaptığı ilk değerlendirmede suda herhangi bir problem olmadığı belirlendi” bilgisini verdi.

Önceki gece Doğu Kışla’da 69 askerin rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmasına da değinen Işık, "69 askerimizin 62 tanesi bir bölüğün askeri. Bunu özelikle arkadaşlarımız inceliyorlar. Bugün 13.30 itibariyle hiçbir hastanede ve kışlamızın revirinde askerimiz kalmadı. Yemek dışı bir etkenin de sebep olabileceği ihtimalini arkadaşlarımız değerlendiriyorlar" dedi.

manisa-asker-besin-zehirlenmesi-hastane-gidahattiZehirlenme salmonella bakterisinden

23 Mayıs’ta Batı Kışla’da 1 askerin ölümü ile sonuçlanan zehirlenmeye ilişkin de bilgiler veren Işık, “Bir askerimizin hayatını kaybettiği vakayla ilgili toplam 5 bin 820 askerimiz o gün yemek yiyor. Yemekten etkilenen asker sayımız bin 47, hastanelere sevk edilen asker sayımız 209. Sağlık Bakanlığımızın ve askeri birimlerimizin yaptığı analiz sonuçlarında salmonella bakterisini çıktığı tespit edildi. Cumhuriyet Başsavcılığımız adli incelemeyi başlattı. Milli Savunma Bakanlığı olarak biz de bu ihalenin feshedilmesi kararını aldık. Şimdi resmi işlemleri yürütüyoruz. Hayatını kaybeden Hüsnü Özel kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum. Şu anda yoğun bakımda olan bir askerimiz var, ona da acil şifalar diliyorum" diye konuştu.

THSK Başkanı da Manisa’ya gitti

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu (THSK) Başkanı Prof. Dr. İrfan Şencan başkanlığında enfeksiyon hastalıkları, epidemiyoloji, klinik toksikoloji ve mikrobiyoloji laboratuvar uzmanlarından oluşan 12 kişilik bir ekip de, olay üzerine özel bir uçakla Manisa’ya gitti.

Şirket çalışanları gözaltında

Bu arada zehirlenme vakaları yaşanan askeri birliğe yemek sağlayan şirketin 19 çalışanı, gece yarısı gözaltına alındı. Gece saatlerinde Manisa Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirilen şirket çalışanları, emniyete götürüldü.

chp-mazlum-nurlu-gidahatti“Yemek şirketleri korunuyor”

Olay üzerine bir açıklama yapan CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, son bir ay içinde Manisa’da 4. kez askerlerin yedikleri yemeklerden zehirlendiğini hatırlattı. Nurlu, “Manisa’nın en büyük askeri birliklerinde peş peşe yaşanan zehirlenme olayları artık sabrımızı taşırmaktadır. AKP’nin ihale verdiği yandaş yemek şirketleri korundukça, vatan evlatları zehirlenmeye devam etmektedir” dedi.

23 Mayıs 2017 Salı günü, Manisa 1'inci Piyade Er Eğitim Tugayında akşam yemeğinden sonra hastalanan binden fazla asker hastanelerde tedavi altına alınmış, er Hüsnü Özel yaşamını yitirdi.

27 Mayıs 2017 Cumartesi günü ise Manisa Kırkağaç 6'ncı Jandarma Komando Eğitim Alayında akşam yemeğinin ardından çok sayıda asker rahatsızlanmış, 150 asker hastanelerde tedavi altına alındı.

manisa-asker-zehirlenme-hastane-gidahatti16 Haziran 2017 Cuma günü General Seyfettin Çalbatur Kışlası 1'inci Piyade Er Eğitim Tugayında 60’dan fazla asker zehirlenme şüphesiyle tedavi altına alındı.

17 Haziran 2017 Cumartesi akşamı Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı'nda akşam yemeği sonrası rahatsızlanan yüzlerce asker hastaneye kaldırıldı.

Manisa General Seyfettin Çalbatur Kışlası 1'inci Piyade Er Eğitim Tugayının 3 bin, Kırkağaç 6'ncı Jandarma Komando Eğitim Alayının 6 bin asker mevcudu bulunuyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.