Gıda Hattı

Yılmaz Yalçıner kimdir? Yılmaz Yalçıner hayatı

7 Aralık 2021, 14:20
Paylaş
Yılmaz Yalçıner kimdir? Yılmaz Yalçıner hayatı
Yılmaz Yalçıner kimdir? Hayatı boyunca görüşleri sebebiyle ciddi eleştiri ve cezalara maruz kalan Yılmaz Yalçıner hayatı ve yaşamına dair tüm merak edilenleri sizler için araştırdık. İşte Yılmaz Yalçıner biyografi araştırmasını sizler için gerçekleştirdik.

Yılmaz Yalçıner kimdir? Ankara'da dünyaya gelen Yılmaz Yalçıner hayatı ve hakkında merak edilenler...

Yılmaz Yalçıner biyografi

1946 yılında Ankara Hacettepe’de dünyaya gelen Yılmaz Yalçıner, ilk ve ortaöğreniminin ardından Ankara Erkek Lisesi’ni tamamlamış, 1967’e Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesinde tahsiline devam etmiş ve 1972 yılında İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulundan mezun olmuştur.

Köşe yazarı, yazı işleri müdürü, çizer olarak Bugün, Bizim Anadolu ve Son Havadis, Sebil gibi haftalık gazetelerde çalışan Yalçıner, daha sonrasında 1965-1975 yılları arasında Ankara merkezli olarak Kuvayı Milliye, Adım ve Vesika dergilerini çıkarmıştır. Sebil’den gelen isimler tarafından neşredilen Tevhid dergisinde önde gelen isimlerdendir.

12 Eylül 1980 askerî darbesinin ardından uçak kaçırmak suçuyla 36 yıl hapis cezasına çarptırılan Yalçıner, 1991’de tahliye olmuştur. Cuma dergisi ve Akit gazetesinde yazmaya devam eden Yalçıner’in Yokuşlarda Susamak adlı bir romanı bulunmaktadır.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.