Gıda Hattı

Yıllık kuru üzüm raporu yayınlandı

4 Ağustos 2019, 19:08
Paylaş
Yıllık kuru üzüm raporu yayınlandı

Amerikan Tarım Bakanlığı USDA'nın bünyesinde yer alan Küresel Tarım Bilgi Ağı (GAIN), yıllık Türkiye kuru üzüm raporunu yayınladı. Rapora göre 2019/20 pazarlama yılında üretim artacak. Üretimdeki artış ihracata da yansıyacak.

GAIN'in yayınladığı rapor, Türkiye'nin Ege bölgesine has çekirdeksiz bir üzüm türü olan sultani üzümüne odaklanıyor. Bu üzüm büyük oranda Manisa, İzmir ve Aydın'da yetişiyor. Rapora göre 2019/20 pazarlama yılında üretim 310 bin ton düzeyine geri ulaşacak. 74 bin hektarlık alandan elde edilecek üründe artışın sebebi hava koşullarının uygunluğu olarak ifade ediliyor. Üretim önceki dönem 265 bin ton gibi düşük bir seviyede gerçekleşmiş, düşüşe hasattan önceki zamansız yağmur ve dolu neden olmuştu.

Hasat sezonu normal şartlarda 15 Ağustos'ta başlıyor. Ancak sert geçen kış nedeniyle bu sezon 10 günlük bir gecikme bekleniyor. Türkiye dünyanın en büyük kuru üzüm üreticilerinden biri olarak sayılıyor. Ülkemiz dünya üretiminin %25'ini gerçekleştirirken, bunun büyük bölümünü ihraç ediyor.

Kuru üzüm ihracatı da artacak

Ülkemizde 1200'den fazla üzüm çeşidi yetişiyor. Yıllık ortalama 4 milyon tonluk üzüm üretimi var. Kuru üzüm üretimi için kullanılan çeşitler genellikle Ege bölgesinde yetişirken, Marmara, İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu bölgelerinde genellikle sofralık ve şaraplık üzümler yetişiyor. Yetiştirilen üzümlerin yaklaşık yarısı sofralık, %35-40'ı kurutmalık, %10-15'i şaraplık.

Bu dönem ihracatın da üretim gibi artacağı tahmin ediliyor. Türk Lirasının diğer paralar karşısında değer kaybı da talebi artıracak gibi duruyor. İhracatın 280 bin ton olması bekleniyor. Türkiye küresel kuru üzüm ihracatının %40'ını elinde bulunduruyor. Ülkemizin ihracatının %80'i Avrupa Birliği'ne yapılıyor.

Türkiye'nin en fazla üzüm ihraç ettiği ülkeler İngiltere, Almanya, Hollanda, Fransa Avustralya ve İtalya olarak sıralanıyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.