Gıda Hattı

Yıllık izin biriktiren çalışanlar izin parası alabilir mi? Yargıtay'dan flaş karar!

28 Kasım 2021, 20:34
Paylaş
Yıllık izin biriktiren çalışanlar izin parası alabilir mi? Yargıtay'dan flaş karar!
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi milyonlarca çalışanı ilgilendiren bir karara imza attı. Çalışanların, çalıştıkları süre boyunca kullanmadıkları senelik izin ücretlerinin ödenmesine karar verildi.

Özel bir şirkette çalışan işçi, işten çıkarıldıktan sonra İş Mahkemesi’nin yolunu tuttu. Yıllık izin ücretlerinin ödenmediğini öne süren işçi, seneler süren hukuk mücadelesini kazandı. İş Mahkemesi’nin tekrar tekrar reddettiği davada son sözü dile getiren Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, senelik iznini biriktiren özel sektör çalışanlarına müjdeli bir haber verdi.

Yüksek Mahkeme, iş sözleşmesinin herhangi bir sebeple sona ermesiyle kullandırılmayan izinlerin ücretlerinin işçiye ödenmesi gerektiğine hükmetti.

İş protokolsinin sona ermesinden itibaren kullanılmayan senelik izin ücretleri için zamanaşımı süresinin 10 yıl değil 5 yıl olduğuna dikkat çekildi. Kararda şöyle söylendi:

“4857 sayılı İş Kanunu’nda ‘İş sözleşmesinin herhangi bir nedenle sona ermesi halinde işçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin sürelerine ait ücreti, sözleşmenin sona erdiği tarihteki ücreti üzerinden kendisine veya hak sahiplerine ödenir. Bu ücrete ilişkin zaman aşımı iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren başlar’ hükmü yer almaktadır. Belirtilen düzenlemede iş sözleşmesinin sona ermesi halinde kullandırılmamış olan yıllık izin sürelerine ait ücretin ücret niteliği özellikle vurgulanmıştır. İş Kanunu’nun 32. maddesinin 6. fıkrasına göre iş sözleşmelerinin sona ermesinde işçinin ücreti ile sözleşme ve Kanun'dan doğan para ile ölçülmesi mümkün menfaatlerinin tam olarak ödenmesi zorunludur. Aynı maddenin 8. fıkrasına göre ise ücret alacaklarında zaman aşımı süresi beş yıldır.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.