AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Yıllar geçiyor ya sonra...

Fikri Türkel

TÜM YAZILARI

Fikri Türkel

10 Ocak 2016, 15:20

Baby Boomer'lar, yani 2. Dünya Savaşı ve sonrasında doğanlar 70'li yaşları buldular. Amerika'da Elvis Presley konserleri ortalığı savururken, Sputnik uydusu atılırken, Kennedy Suikastı yapılırken, Martin Luther King özgürlük mitingleri yaparken çocukluğunu yaşayan bu nesil artık, bambaşka beklentiler içinde...

Peki, Türkiye'deki eş kuşağın beklentisi nedir?

Bu konudan bahsetmemin bir sebebi de; geçmiş yıldan yeni yıla geçerken, ümit ve yeis arasındaki insanlarımıza bir yol haritası verebilmektir. Maalesef Türkiye nüfusu da yaşlanıyor, hepimiz de yaşlanıyoruz...

Geleceğin en önemli sorunlarının başında yaşlılara yönelik şehirler oluşturmak ve onlara uygun ortamlar sağlamaktır.

İlk olarak Avustralya'da dikkatimi çekti: Alışveriş merkezleri, kaldırımlar, asansörler büyük boy tekerlekli sandalyelerin hareketlerine uygun olarak yapılmıştı. Tahmininizin üzerinde elektrikli tekerlekli sandalye etrafta dolaşıyordu.

Bunlar engelli değil, obez ve yaşlılara aitti. Yaşlı dedikse 60 ve üzeri kişilerden bahsediyorum.

Eğer gümüş yıllara girmişseniz, haliyle duygusal satırlar girecek araya. Çok şükür çoğu kişinin şikayetçi olduğu kadar küçük uyarmalarla, nasip olduğu kadar görevlerimizi yapmaya gayret edeceğiz...

Hastalıklar, organlarımızın kendisine dikkat çekilmesi işaretleridir. Günlük koşuşturmalardan, telaşlardan, dertlerden biraz da onu düşünmeye vakit ayırmamızı istemektedir.

Keşke her gün düşünce hayatımıza ve vücudumuza 60 dakika ayırabilsek.

Bugün 1 Ocak ve yeni bir yılın başlangıcı... Giyeceğimiz takım elbise veya ayakkabıya gösterdiğimiz özeni, onların içindeki varlığa gösteriyor muyuz?

Yol işaretleri önemli!.. Kar yağdı diye yol işaretlerine dikkat çekmedim.

İşte o yol işaretlerden biri de ihtiyarlarımızdır. Dar anlamda büyüklerimize saygı, geniş açıyla devletimizin bekası o dikkat etmeye bağlıdır.

baby-boomer-www.gidahatti.comBizde istatistikler uzun vadeli olmadığı için Amerika'dan bir iki detay vereyim.

Chicaco ve New York şehirlerinde yukarıda bahsettiğim Baby Boomer nüfus oranı azalmış. Peki, bu yaşlılar (onlar ikinci bahar diyor) nereye gidiyor?

Florida, Orlando gibi güney eyaletleri ilk akla gelenler. Bu arada, Las Vegas yüzde 11,5 Babby Boomer nüfus artışı sağladı. Phoenix, hatta daha fazla yani 10 yıllık sürede yüzde 20 daha fazla artış gerçekleşti.

Burada bir şeye dikkat etmeli. Yazın uzun sürmesi göç için yeterli değil. Mesela Los Angeles'ta yaşlı nüfus yüzde 10 azaldı.

Savaş sonrası çocukları olduğu için bu nesil kendi rahatına bakıyor. Bu nedenle rahat edebileceği, ulaşımdan sağlığa, iklimden boş vakitlerini değerlendirebileceği alanlara kadar farklı pek çok tercihte bulunuyorlar.

Haliyle uygun fiyatlı konutlar, vergi konuları başta olmak üzere basitleştirilmiş formalitelere sahip yerel yönetim ilk tercihleri arasında bulunuyor.

Estetik ameliyatların göç alan eyaletlerde arttığı da gözlemlenen verilerden.

Hizmet endeksi ve emlak endeksi Amerika'da en çok ilgi gören endekslerden olmasının bir sebebi de yaşlı nüfusun yoğunluğundan kaynaklanıyor.

Bu geniş pastadan pay kapmak isteyen yerel yönetimler; seçim kampanyalarında bu trende yer veriyorlar. Küçük kasaba ve şehirler daha avantajlı...

Malum Alanya, Almanya'nın yeni bir vilayeti oldu. İrlanda ve Danimarkalılar da son yıllarda ilgi göstermeye başladı.

İngilizler Bodrum ve Marmaris, Araplar Yalova'ya ilgi gösteriyorlar. Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Arap Dünyasından medya mensuplarını davet etti. Daha ilk aylarda büyük kıpırdanma başladı. Araplar'ın yeni yerleşim yeri Karadeniz olabilir...

Çanakkale, Mersin, Rize, Afyon, Muğla yerli emeklilerimizi hedefleyen projeler geliştirmeye çalışıyor. En azından bunu telaffuz ediyorlar. Bu seçimlerde bu projelerin somuta indirgeneceğini düşünüyorum.

Büyük şehrin gürültüsü, trafiği ve pahalılığı onlara rahat, huzurlu ve makul fiyatlı bir yaşam beklentisine sokuyor.

Malum çocuk doktorları var, bebek besinleri var ve yavrularımız için bir zorunluluk görürüz. Yeni dönemde yaşlı Doktorları ile tanışacağız, market raflarında yaşlı besinlerine yer açacağız...

Japonya'da 2030 sonrası Bebek bezinden fazla, yaşlı bezi satılacağı tahmin edilmektedir.

Sistem değişiyor ve hazırlıklı olmak zorundayız...

Yine, buna bağlı olarak da sağlık turizminin ivme kazanarak artacağını düşünmek hayal olmasa gerek...

Her şeye rağmen, geleceğe umutla bakıyoruz...

Sağlık ve mutlulukla nice yıllara...

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.