AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Yılın Sosyal Girişimcisi “Derviş Baba”

Yılın Sosyal Girişimcisi “Derviş Baba”
23 Kasım 2015, 11:39

Metro Sosyal Girişimci Ödülleri 2015’te Ali Denizci, “Derviş Baba” adlı projesiyle ‘Yılın Sosyal Girişimcisi’ seçildi.

METRO Yılın Sosyal Girişimcisi ÖdülleriMetro Toptancı Market’in, sosyal girişimcilere destek olmak ve onların başarılarını Türkiye’ye duyurmak amacıyla Capital ve Ekonomist dergileri işbirliği ile bu yıl ikincisini düzenlediği Metro Sosyal Girişimci Ödülleri, Gastronometro’da düzenlenen tören ile sahiplerini buldu.

Yaşadığı toplum ve dünya için fark yaratan hikâyeleriyle Esnaf, Yerel Üreticiler, Oteller, Restoran-Cafe ve İşletme Mutfakları, Serbest Meslek Ofisleri kategorilerinde yarışan girişimciler arasından önce her kategorinin birincisi, ardından da Yılın Sosyal Girişimcisi seçildi. İş ve medya dünyasından önemli isimlerin yanı sıra Türkiye’nin önde gelen girişimcileri, iş insanları, şefleri ve gazetecilerinden oluşan bir jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Ali Denizci ‘Derviş Baba’ adlı projesiyle, ‘Yılın Sosyal Girişimcisi’ seçilerek 25.000 TL’lik ödülün sahibi oldu.

Aynı zamanda bir sosyal dayanışma ağı olan Derviş Baba Kahvehanesi’nin kurucusu Ali Denizci, törendeki konuşmasında proje hakkında bilgi verdi. Yardıma ihtiyaç duyan kişilere ulaşmayı amaçlayan bireylerin buluştuğu bir gönüllülük platformu ve cafe olan Derviş Baba’nın serüveni, semtin evsizlerine yardım etmekle başladı; pek çok gönüllünün katılımıyla çocuklara okul dersleri, müzik, resim, tiyatro ve yabancı dil eğitimlerinin yanı sıra kültürel geziler ve burs desteğiyle artarak büyüdü.

Aradan geçen 5 yıl sonunda, Derviş Baba, her ay düzenli olarak 400’den fazla aileye gıda yardımı yapan, sağlık, barınma, iş imkanı sağlayan, ilkokul, ortaokul ve lise seviyesindeki maddi olanakları yetersiz öğrencilere ders desteğinde bulunan, bayramlarda ve okul öncesinde kıyafet ve kırtasiye desteği veren ve 150’den fazla Suriyeli çocuğa Türkçe okuma yazma öğreten bir sosyal dayanışma ağı haline geldi.

Ödül alan projeler ve girişimciler

Serbest Meslek Ofisleri kategorisinde; online alışveriş tutarlarına ait küsuratları yuvarlayarak, sivil toplum kuruluşlarına kuruşların bağışlanmasını ve bu sayede destek olunmasını sağlayan ‘Yuvarla’ projesi ile Emre Danacı,

Esnaf kategorisinde; atık şişeler ve kadehleri kendi sanat atölyesinde ören ve kültür yerlerinin görselleriyle işleyen ve atık şişelerden elde ettiği gelirin %30’unu ilgili kuruluşlara aktararak tekerlekli sandalyeye dönüşmesini sağlayan ‘Tekerlekli Şişe’ projesi ile Selçuk Bayfidan,

Restoran, Kafe, İşletme Mutfakları kategorisinde; geliri olmayan kadınlara pasta ve kek yaptırarak bunları önce internetten satan, ardından kurduğu atölye ile kadınlara istihdam sağlayan ‘Meraklı Merdane’ Projesi ile Elvan Başarı,

Oteller kategorisinde; Alaçatı’da 6 ay boyunca %90 dolulukta çalışan Taş Otel’in sahibi ve amacı Alaçatı'yı koruyarak turizmle tanıştırmak olan Alaçatı Koruma Derneği'ni kuran, derneğin çalışmaları sonunda Alaçatı’nın kentsel SİT alanı ilan edilmesini ve taş evlerin korunmasını sağlayan Zeynep Öziş,

Yerel üreticiler kategorisinde; mandalinaları aracısız dalından tüketicilerin kapısına 18 saat içinde ulaştıran ‘Dalından Kapınıza Mandalina’ projesiyle Hasan Çalık, ödüle değer bulundu.

METRO Kubilay Özerkan“Amacımız, hayata dokunan bir şirket olmak…”

Ödül töreninde konuşan Metro Toptancı Market Türkiye Genel Müdürü Kubilay Özerkan, “Yaptığımız işe hiçbir zaman kar odaklı yaklaşmadık. İnanıyoruz ki; Faiz Öncesi Kar, Sermaye Getirisi gibi finansal veriler, ne yarattığımız ne de taşıdığımız katma değeri tam anlamıyla tanımlamaya yetmiyor. Sözün özü, para her şey değil! Bunun ötesinde bir amacımız olması gerektiğine inanıyoruz; hayata dair; hayatın içinden; hayata dokunan bir şirket olmak gibi… Metro Sosyal Girişimci Ödülleri de bu anlayışın bir ürünü. Toplumun sorunlarına yenilikçi çözüm getirmek için adım atmış girişimcilerimizin yolunu aydınlatmaktan, onları Türkiye’ye tanıtmaktan dolayı mutluyuz” diye konuştu.

Yarışmaya İzmir’den Diyarbakır’a, Nevşehir’den Bursa’ya kadar Türkiye’nin dört bir yanından başvurular olduğunu belirten Özerkan, yarışmanın düzenlendiği Metro ülkeleri arasında en yüksek başvuru sayısına ulaşan ülkenin Türkiye olduğunu da sözlerine ekledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.