Gıda Hattı

Yılın öğretmeni hayal etti, PLAT Derneği gerçekleştirdi, Haluk Levent açtı!

1 Ekim 2018, 15:47
Paylaş
Yılın öğretmeni hayal etti, PLAT Derneği gerçekleştirdi, Haluk Levent açtı!

Van’da öğretmenlik yaptığı yıllarda sürekli elektrikleri kesilen okulu için tasarladığı rüzgâr tribünü ile yılın öğretmeni seçilen Mahmut Çakır’ın, yeni görev yeri Sakarya’nın Arifiye ilçesi Açmalar Ortaokulu’nda, Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği (PLAT) tarafından kurulan fen laboratuvarı, ünlü sanatçı Haluk Levent tarafından açıldı.

Bugüne kadar maddi imkânsızlıklar nedeni ile fen laboratuvarı olmayan 11 okulda tam teçhizatlı laboratuvar açan Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği (PLAT) bilimsel eğitimi desteklemeye devam ediyor.

Denemeden Olmaz Projesi ile 12. Laboratuvarı da kurdu

Van’da öğretmenlik yaptığı yıllarda sürekli elektrikleri kesilen okulu için tasarladığı rüzgâr tribünü ile yılın öğretmeni seçilen Mahmut Çakır, yeni görev yeri Sakarya’nın Arifiye ilçesindeki Açmalar Ortaokulu’nun da şansı oldu. Konuk olarak katıldığı bir radyo programında öğretmenlik yaptığı okulun fen laboratuvarı eksiği olduğunu ve bunu gidermek için çözüm yolları aradığını söyleyen Mahmut Çakır’ın sesini PLAT Derneği duydu.

“Denemeden Olmaz” projesi kapsamında sadece 2 yılda Kocaeli, Trabzon, Şanlıurfa, Tunceli, Manisa, Aydın, Muğla, Sakarya illerinde bulunan toplam 11 okula fen laboratuvarı kuran PLAT Derneği, 12. Laboratuvarı Arifiye Açmalar Ortaokulu’nda kurdu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Gülaç, Açmalar Ortaokul Müdürü Nimet Aydın, PLAT Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer ve Yönetim Kurulu üyelerinin katıldığı törende, fen laboratuvarının açılışını, toplumsal konulardaki hassasiyeti ile tanınan ünlü sanatçı Haluk Levent yaptı. Laboratuvarda yapılan deneylere eşlik eden Haluk Levent’e öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

PLAT Derneği, 2019’da 10 yeni fen laboratuvarı kurmayı hedefliyor

Törende konuşan PLAT Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer, şunları söyledi:

“2016 yılında ilk olarak Darıca Kazım Karabekir Ortaokulu’na kazandırdığımız fen laboratuvarı ile bu projeye başladık. Son olarak açılışını yaptığımız Arifiye Açmalar Ortaokulu Fen Laboratuvarını kurduk. Yaptığı her işte fark yaratan, her türlüğü zorluğa rağmen vazgeçmeden hedeflerine ulaşmak için çalışan değerli öğretmenimiz Mahmut Çakır’ın öğrencileri için hayal ettiği fen laboratuvarını gerçeğe dönüştürdük. Bu fırsatı bizlere veren değerli öğretmenimize ve Okul Müdürümüze teşekkür ediyoruz. Bizimle bu heyecanı paylaşan ve laboratuvarımızın açılışını gerçekleştiren değerli sanatçımız Haluk Levent’e de desteğinden ötürü minnettarız.

Dünyanın gelişmiş ülkelerinin eğitim sistemlerinde uyguladıkları modern yöntemler ve bakış açılarının çocukların gelişiminde ne denli önemli yer tuttuğu gerçeğini yadsıyamayız. Bilimsel metotlar ve düşünce yöntemlerini erken yaşlarda kazandıklarında öğrenim hayatlarının geri kalanında soru soran, nedenleri ve sonuçları araştıran, analitik düşünebilen bireyler haline gelebiliyor. Günümüzün değişen ekonomik yapısı içinde ülkemizin geleceğinde söz sahibi olacak çocuklarımızı çağın gereklerine uygun bir donanımla hazırlamakta hepimize görev düştüğüne inanıyor ve elimizi taşın altına koyuyoruz. PLAT Derneği olarak hedefimiz, üye firmalarımızın da projemize verdiği destekle 2019 yılında 10 Fen Laboratuvarı daha kurarak çocuklarımızın eğitimlerine katkı sağlamayı sürdürmek.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.