Gıda Hattı

Yıldız meyvesi nasıl yetiştirilir? Yıldız meyvesi nerede yetişir? Yıldız meyvesinin faydaları nelerdir?

18 Ekim 2021, 18:13
Paylaş
Yıldız meyvesi nasıl yetiştirilir? Yıldız meyvesi nerede yetişir? Yıldız meyvesinin faydaları nelerdir?
Yıldız meyvesi nasıl yetiştirilir? Yıldız meyvesi nerede yetişir? Yıldız meyvesinin faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Yıldız meyvesi hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Yıldız meyvesi nasıl yetiştirilir? Yıldız meyvesi nerede yetişir? Yıldız meyvesinin faydaları nelerdir? gibi sorular, özellikle tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Yıldız meyvesi hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Yıldız meyvesi nasıl yetiştirilir?

Yıldız meyvesi yetiştiriciliği yapılmak istenildiği zaman, yıldız meyvesi fidanı 2 ya da 3 yaşına kadar saksıda iç mekanda büyütülmelidir. Fidan büyüdükçe bahçede yetişmeye uygun hale gelecektir. Yıldız meyvesi fidanının asidik topraklarda yetişmesi gerekiyor. Fidan aralığı 5 ya da 6 metre olmalıdır. Düzenli sulama ihtiyacı isterler. Nemli geçen yaz mevsiminde bile düzenli sulama beklerler. Azot içerikli gübreleme ile verimli meyveler verecektir. Klasik turunç gübreleme yöntemi, yıldız meyvesi için de geçerlidir.

Aşılı yıldız meyvesi fidanları 3 ya da 4 senede meyve vermeye başlarlar. Aşı yapılmadığı takdirde bu süre 5 ya da 8 yılı bulabilir.

Yıldız meyvesi hangi bölgede yetişir?

Ülkemize has bir meyve olmayan yıldız meyvesinin en temel vatanı Hindistan ve Sri Lanka’dır. Farklı iklimlere ayak uyduran yapısından dolayı bütün dünya'ya yayılan bir meyve türüdür. Yoğun olarak Malezya, Endoznezya, Sri Lanka, Hindistan ve Brezilya’da yıldız meyvesi yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Yıldız meyvesi ülkemize Malezya’dan ihraç edilmektedir. İhraç mevsimi yoktur. Yılın 12 ayı boyunca ülkemizde yıldız meyvesini tanıyanlar tarafından tüketilir.

Yıldız meyvesi hangi mevsimde yetişir?

Yıldız meyvesi yavaş gelişen bir ağaç olmasına karşın 9 m kadar boya ulaşabilir. Belli dönemlerde yapraklarını döken bir ağaçtır. Leylak renginde küme halinde küçük çiçekleri vardır. Çapraz döllenme olursa, bu çiçekler küme halinde meyvelere dönüşür, aksi halde meyveler seyrek olur. Meyveler tozlanmadan 6-9 ay sonra olgunlaşırlar. Hasat genel olarak bizim bulunduğumuz iklim kuşağında geç sonbahar hatta kış aylarına kadar uzayabilir. Yıldız meyvesi meyveleri hafif asidiktir ancak iyice olgunlaştığında tatlanır. Bazen bu meyveler çekirdeksiz olmakla beraber kahverengi çekirdeklere sahiplerdir.

Yıldız meyvesinin faydaları nelerdir?

 • Yüksek miktarda C vitamini içerdiğinden, soğuk algınlığı geçirdiğiniz günlerde tüketmeniz gerekli olan meyveler arasında bulunmaktadır.
 • İçeriğinde bulunan aminoasitler sayesinde cilt ve saç sağlığınız için bir hayli etkili olacaktır. Kolajen üretimini artırır. Sürekli tükettiğinizde cildinizde ve saçlarınızda canlılığı fark edebilirsiniz.
 • Kalorisi düşük bir meyve olduğundan dolayı, yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürür.
 • İçeriğindeki mineraller sayesinde stresi yok eden ve rahatlatan bir meyvedir.
 • Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı koruyucu görevi vardır.
 • Şeker oranı düşük olduğu için, kilogram verme sürecinizde tercih edebileceğiniz bir meyvedir. Aynı nedenden dolayı diyabet hastalarının da meyve tercihi olabilir.
 • Damar tıkanıklığı ihtimalini en aza indiren bir tropikal meyvedir.
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirirken kalp sağlığınızı da korur.
 • Yıldız meyvesinin ezilmiş yaprakları ile yara ve böcek sokmalarından kalan izler tedavi edilebilir.
 • Susuzluk hissinizi ortadan kaldıran bir meyvedir. Yaz sıcaklarında tercih edilebilir.
 • Yıldız meyvesi kurusu yararları ile grip ve soğuk algınlığı günlerinizi daha kısa bir süre içinde atlatabilirsiniz.
 • Tadı ve yararlarından dolayı Avrupa ülkelerinde sıkça tercih edilen yıldız meyvesi, tüm bulaşıcı hastalıklara karşı sizi koruyacaktır.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.